7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Fundacja ADRA Polska od początku swojej działalności stara się w każdym zakątku świata szerzyć pozytywną zmianę dla potrzebujących ludzi. Dotyczy to także wyboru produktów, które są dystrybuowane w naszych Centrach Integracyjnych dla Cudzoziemców, Punktach Wydawania Żywności oraz transportach humanitarnych dla mieszkańców Ukrainy.
Świadome zakupy a działalność humanitarna
Świadoma rezygnacja z dystrybucji produktów odzwierzęcych, wybór tych jak najmniej obciążających środowisko naturalne to działania ADRA Polska, które mają za cel zwiększenie prozdrowotnej i proklimatycznej świadomości naszych beneficjentów oraz całego sektora pomocowego.
W ubiegłym roku tylko w ramach działań humanitarnych skierowanych do mieszkańców Ukrainy: zakupiliśmy 54 tony żywności, 68 ton środków higienicznych oraz prawie 24 tony leków. To najważniejszy obecnie, ale nie jedyny, obszar działań naszej fundacji. Mając tak „rozbudowaną” listę zakupów warto zadać sobie pytania:
1) Czy dany produkt jest zdrowy?
2) Czy jego produkcja ma negatywny wpływ na środowisko? Jeżeli tak, to jak bardzo?
3) Czy istnieją zdrowsze / bardziej neutralne klimatycznie zamienniki?
Produkty trafiające m.in. do naszych transportów humanitarnych były najpierw konsultowane z dietetykiem, potem zakupami, według rekomendacji, zajmowała się nasza specjalistka ds. logistyki. Pomoc żywnościowa przekazywana jest również potrzebującym wsparcia beneficjentom Centrów Integracyjnych dla Cudzoziemców w Warszawie, Lublinie i Bydgoszczy, Zielonej Góry oraz Katowic, a wkrótce otrzymywać ją będą również beneficjenci CIC we Wrocławiu.
Dlaczego ADRA Polska świadomie nie kupuje oraz dystrybuuje dalej produktów odzwierzęcych?
Mając stały kontakt z dietetyczką, ADRA Polska postanowiła, że zgodnie z przyjętym celem organizacji, żywność dystrybuowana w ramach naszych działań powinna być: zdrowa, możliwie jak najmniej przetworzona, pełnowartościowa, zaspokajająca jednocześnie dzienne normy żywieniowe przyjęte przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ)[1].
Dlatego też, nasze paczki żywnościowe zawierają: kaszę, makaron, mleko roślinne, olej rzepakowy, konserwy i przetwory roślinne zawierające produkty wysokobiałkowe, płatki owsiane, oliwę i pieczywo chrupkie.
Jak łatwo zauważyć, paczki nie zawierają produktów odzwierzęcych. Dlaczego? Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała mięso jako substancję rakotwórczą[2] Spożywanie zwierzęcego białka może wpływać negatywnie zarówno na wagę, jak i ogólny stan zdrowia[3]. Dla przykładu: nie jedząc mięsa, redukujemy ryzyko wystąpienia cukrzycy[4], wpływamy pozytywnie na florę bakteryjną jelit i obniżamy poziom złego cholesterolu[5]. To już naprawdę dużo, a przecież z braku mięsa w diecie bądź ograniczeniu go do jednego mięsnego posiłku w tygodniu, zmieniamy nie tylko to. Przemysłowa produkcja mięsa ma również niezwykle szkodliwy wpływ na środowisko, klimat, wymaga również ogromnego zużycie wody, której powoli nam brakuje, z czego 98% pochłaniają uprawy przeznaczane na karmę dla zwierząt[6].
Reakcje na zaprzestanie dystrybuowania produktów odzwierzęcych były na początku różne, ale szybko przyjęto je za normę. Jako organizacja niosąca pomoc jesteśmy szczególnie zobowiązani do działań, które być może nie stanowią głównonurtowego (jeszcze!) podejścia, ale są ważne, zasadne i mają potwierdzenie w naukowym konsensusie.
Dlaczego uważamy to za istotne? Dieta ma ogromny wpływ na zdrowie. Badania naukowe potwierdzają związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a m.in. przebiegiem procesów metabolicznych, wydzielaniem hormonów, tempem odbudowy komórek oraz ryzykiem występowania niektórych chorób [7]. Pożywienie dostarcza nie tylko składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oddziałuje na procesy chemiczne zachodzące w mózgu, w tym może podnosić sprawność intelektualną[8].
Działa to również w drugą stronę – niewłaściwa dieta, to znaczy brak dbałości o prawidłowe komponowanie posiłków, właściwą podaż makroskładników takich jak białka, tłuszcze i węglowodany oraz mikroskładników, czyli witamin i minerałów, wpływa negatywnie na organizm[9].
Przypisy
[1] https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf
[4] https://www.canr.msu.edu/news/red_meat_and_your_risk_of_diabetes
[5] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/cholesterol-a-dieta/
[6] https://www.otwarteklatki.pl/blog/spozycie-miesa-i-jego-wplyw-na-zdrowie-i-srodowisko
Źródło: Fundacja ADRA Polska