Jak wynika z opublikowanego w lipcu 2010 badania Eurobarometru dotyczącego pomocy humanitarnej, większość obywateli Unii zna przynajmniej jedną organizację prowadzącą taką działalność. Europejczycy mało wiedzą na temat pomocy humanitarnej, jaką finansuje Komisja Europejska, ale uważają te działania za bardzo ważne i chcieliby być na ten temat bardziej informowani.
85% obywateli UE (73% Polaków) potrafi wymienić przynajmniej jedną organizację niosącą pomoc humanitarną potrzebującym - wynika z lipcowego badania Eurobarometru. Najwięcej Europejczyków (64%) wymienia Czerwony Krzyż, 36% UNICEF [United Nation’s Children’s Fund), 20% jedną z pozarządowych organizacji dobroczynnych (NGO). 72% badanych Europejczyków (60% Polaków) potrafi wymienić przynajmniej jedną instytucję finansującą pomoc humanitarną. Tu znowu najczęściej wymieniany jest Czerwony Krzyż (42%), następnie UNICEF (27%). 18% wymienia rządy poszczególnych krajów, 15% Unię Europejską.
51% obywateli UE nie wie, że Komisja Europejska poprzez Departament Pomocy Humanitarnej (Humanitarian Aid Department, ECHO) finansuje pomoc humanitarną w krajach poza Unią. 43% deklaruje, że wie o tej działalności (wśród Polaków 41%).
Większość Europejczyków (58%) uważa, że bardziej efektywna jest pomoc organizowana na poziomie całej Unii (przez Komisję). 24% uważa, że zajmować się tym powinny poszczególne państwa. Wśród Polaków 51% opowiada się za tym, że powinna zajmować się tym Komisja Europejska, 31% za tym, że powinno być to w gestii państwa.
Wśród obywateli UE dominuje poczucie, że nie są wystarczająco dobrze poinformowani na temat działalności Unii Europejskiej w dziedzinie pomocy humanitarnej. 31% deklaruje, że w ogóle nie są poinformowani, 50% że nie są dobrze poinformowani. Tylko 16% deklaruje, że są poinformowani dosyć dobrze, 2% że bardzo dobrze. Jednocześnie Europejczycy chcieliby uzyskiwać więcej informacji na ten temat. 38% Europejczyków uznaje za bardzo ważne, aby Europejczycy byli informowani na temat działalności Komisji Europejskiej i jej Departamentu Pomocy Humanitarnej (ECHO), 48% uznaje to za dość ważne. Oznacza to, że zdecydowana większość Europejczyków (łącznie 86%) uważa, że informowanie ich na temat humanitarnej działalności Unii Europejskiej jest ważne.
Działalność humanitarna Unii Europejskiej poza jej granicami jest uważana przez społeczność europejską za ważną, co oznacza, że Europejczycy solidaryzują się z potrzebującym pomocy ofiarami różnych klęsk – naturalnych czy zawinionych przez człowieka – żyjącymi poza granicami UE i uważają, że należy im pomagać. Łącznie 79% Europejczyków (taki sam odsetek wśród Polaków) uznaje, że działalność UE w tej dziedzinie jest ważna lub bardzo ważna, tylko 4% deklaruje, że jest to nieistotne. Jednocześnie trzeba odnotować, że panujący kryzys ekonomiczny wpłynął na chęć pomocy wyrażaną przez Europejczyków. W porównaniu bowiem z badaniami Eurobarometru z 2006 r. odsetek osób uznających działalność humanitarną UE za ważną spadł o 9% (było 88%). Można zauważyć związek pomiędzy indywidualną sytuacją materialną respondentów (np. niemożnością opłacenia rachunków), a poparciem dla idei pomocy poszkodowanym poza UE.
ZOBACZ CAŁY RAPORT:
ZOBACZ STRESZCZENIE RAPORTU: