Efektywne zdobywanie środków finansowych na działania społeczne przysparza wielu problemów przedstawicielom organizacji pozarządowych. Dlaczego? Organizacje pozarządowe najczęściej skupiają się na jednym lub dwóch źródłach finansowania działań, najczęściej na dotacjach z samorządu i składkach członkowskich, które dobrze znają. Jednym z rozwiązań tego problemu może być prowadzenie działalności gospodarczej przez organizacje pozarządowe.
Gdy organizacje chcą rozszerzyć swoje działania, pojawia się problem - brakuje środków na dodatkowe przedsięwzięcia. Pomóc w tym mogłyby przychody z działalności gospodarczej. Nadal jednak niewiele organizacji podejmuje takie działania. Dlaczego tak jest? Jakie są obawy przed prowadzeniem działań ekonomicznych?
Przyczyn jest kilka. Wśród najważniejszych powodów możemy wyróżnić:
- przekonanie, że organizacje pozarządowe, które działają społecznie, nie powinny zarabiać pieniędzy. Jest to założenie, które funkcjonuje jeszcze wśród wielu organizacji pozarządowych, wielość zadań organizacji jednak wymusza szukanie różnych źródeł finansowania działań i skłania część organizacji do prowadzenia działalności gospodarczej.
- brak czasu i osób, które mogą zająć się prowadzeniem działalności gospodarczej. Podczas badań prowadzonych w ramach projektu „Biznes – Innowacje – NGO, czyli BINGO”[1] wśród badanych organizacji aż 63% wskazało, że odpowiedzialni za działalność gospodarczą są przedstawiciele Zarządu. Jako osobom najbardziej obciążonym w organizacjach, ponoszącym odpowiedzialność za wszystkie działania, brakuje im czasu na kompleksowe planowanie działalności gospodarczej.
- działalność gospodarcza nie jest traktowana jako ważny element funkcjonowania organizacji pozarządowej. Zazwyczaj jest traktowana jako działanie dodatkowe, na które nie poświęca się tyle czasu co na inne działania. Bardzo rzadko także poświęca się czas na jej planowanie i efektywne realizowanie.
- mała wiedza, jak promować swoje produkty na rynku. Organizacje pozarządowe myślą często w kategoriach społecznych, a nie rynkowych. Powoduje to problemy z wyborem działań w ramach działalności gospodarczej, a także w ich promowaniu i sprzedawaniu na rynku.
Odpowiedzią na wymienione powyżej problemy, może być Model zarządzania organizacją pozarządową prowadzącą działalność gospodarczą, który powstał w ramach projektu „Biznes – Innowacje – NGO, czyli BINGO”.
Model pozwala na usprawnienie działań organizacji w 4 kluczowych obszarach: długofalowa, stabilna działalność, finansach, zarządzaniu zespołem i komunikowaniu w odniesieniu do prowadzonej działalności gospodarczej.
Wszystkich chętnych do zapoznania się z tym, jak można powyższe trudności rozwiązać, zapraszamy na cykl artykułów już od 21 listopada br. na wielkopolskie.ngo.pl!
Artykuł powstał w ramach cyklu „Skok przez płotki zarządzania czyli cykl porad dla rozwijających się organizacji”. Cykl jest elementem projektu „Biznes – Innowacje – NGO, czyli BINGO” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
[1] Zapraszamy do zapoznania się z Raportem nt badań działalności gospodarczej oraz zarządzania w organizacjach pozarządowych w Wielkopolsce (link - http://pisop.org.pl/component/phocadownload/category/4-inne?download=175:raport-bingo )
Źródło: Centrum PISOP