Działalność antydyskryminacyjna Rzecznika Praw Obywatelskich
Na mocy ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania Rzecznik Praw Obywatelskich (dalej jako skrót RPO) oraz Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania są organami właściwymi w sprawach przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania.
Ten pierwszy stał się niezależnym organem do wykonywania zadań dotyczących realizacji zasady równego traktowania w Polsce. Do ustawowego katalogu zadań RPO dołączono m. in. analizowanie, monitorowanie i wspieranie równego traktowania wszystkich osób, prowadzenie niezależnych badań dotyczących dyskryminacji, opracowywanie i wydawanie niezależnych sprawozdań i wydawanie zaleceń odnośnie do problemów związanych z dyskryminacją.
Od 2011 roku prowadzone są statystyki, z których wynika, iż ogólnych spraw dotyczących dyskryminacji z województwa dolnośląskiego, wpłynęło 588, tym 220 w 2010 roku (należy jednak zaznaczyć, iż większość zgłoszonych spraw w 2010 dotyczyła jednej z wypowiedzi ówczesnej Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania), 106 w 2011 roku, 189 w 2012 roku i 73 w 2013 roku. W 2010 roku przeważająca liczba spraw dotyczyła naruszenia zakazu nierównego traktowania/dyskryminacji ze względu na orientację seksualną (170), znacznie mniejsza liczba skarg odnosiła się do naruszenia zakazu nierównego traktowania/dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność (10). W 2011 roku sprawy dotyczące naruszenie zakazu nierównego traktowania również najczęściej dotyczyło tych samych przesłanek: dyskryminacji ze względu na orientację seksualną (33) oraz ze względu na niepełnosprawność (8). W 2012 roku do najczęstszych spraw zaliczono naruszenie zakazu nierównego traktowania/dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność (119) oraz ze względu na religię lub wyznanie (10). Ponadto, z informacji przekazanych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że z całego kraju do RPO wpłynęło blisko tysiąc skarg na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej o powołaniu członków Rady Języka Migowego, w skład której nie wchodziła ani jedna osoba głucha posługująca się Polskim Językiem Migowym. Z kolei w 2013 roku, podobnie do roku poprzedniego, do najliczniejszych należały skargi na naruszenie zakazu nierównego traktowania/dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność (42) oraz ze względu na religię lub wyznanie (7).
W latach 2010 -2013 nie zanotowano spraw podjętych z inicjatywy Rzecznika z województwa dolnośląskiego, natomiast ogólnie Rzecznik podjął postępowanie z własnej inicjatywy w 237 sprawach, w tym dotyczące naruszenia zakazu nierównego traktowania ze względu na: niepełnosprawność (86 spraw), narodowość, rasę (73 sprawy) rasę lub pochodzenie etniczne (24 sprawy).
Warto zauważyć, że rosnąca świadomość społeczna na temat dyskryminacji przekłada się na działania z zakresu egzekwowania prawa do bycia traktowanym w równy sposób. Można przypuszczać, że sprawy związane z dyskryminacją i równym traktowaniem są coraz wyraźniejszym elementem krajowej polityki.
Opis poszczególnych danych cząstkowych został zaprezentowany w ostatecznej wersji raportu, który zostanie zamieszczona na stronie Fundacji Grejpfrut.
Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Źródło: Fundacja Grejpfrut