Wśród instytucji zabezpieczających prawo do równego traktowania na Dolnym Śląsku znajduje się Państwowa Inspekcja Pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu (dalej jako skrót OIP). Organ ten sprawuje nadzór oraz kontroluje przestrzeganie zasady niedyskryminacji w miejscu pracy.
Istnieją dwa instrumenty, które pozwalają na przeciwdziałanie dyskryminacji i nie stosowanie wobec pracownika poniżających, zastraszających czy izolujących działań. Jest to nakaz równego traktowania oraz zakaz stosowania mobbingu. W rozdziale II działu I Kodeksu Pracy (dalej jako skrót KP) znajduje się zapis dotyczący działań antydyskryminacyjnych, z kolei w artykule 94 KP zawarto nakaz przeciwdziałania mobbingowi. Wymienione działania są obowiązkowe do spełnienia przez każdego pracodawcę i mają zabezpieczyć osoby pozostające w stosunku pracy.
Z informacji uzyskanych z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu na temat liczby spraw dotyczących nierównego traktowania, które zostały wniesione do OIP wynika, że w 2010 r. wpłynęło ich 63, w tym 10 skarg zasadnych, w 2011 r. - 64, w tym 6 skarg zasadnych, w 2012 r.- 16 – wszystkie skargi uznano za bezzasadne, w 2013 r. - 69, wszystkie także skargi uznano za bezzasadne. Niestety OIP we Wrocławiu nie prowadzi statystyki w zakresie zarejestrowanych ofert pracy zawierających elementy dyskryminujące/nierównego traktowania w dostępie do proponowanych stanowisk( np. oferta pracy dostępna tylko dla mężczyzn lub tylko dla kobiet).
W tym miejscu warto wspomnieć, że w latach 2010-2014 OIP prowadził kampanię promocyjną i informacyjną dotyczącą równego traktowania w miejscu pracy. W ramach realizacji programu „Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu oraz innych zagrożeń psychospołecznych w pracy” oraz kampanii „Poznaj swoje prawa w pracy”, czy „Zanim podejmiesz pracę” odbywało się szereg spotkań dla pracowników sektora bankowego, pracowników korporacji, urzędów państwowych/samorządowych, związków zawodowych, osób poszukujących pracy, osób niepełnosprawnych , pracowników po 50-tym roku życia. Dodatkowo w Okręgowym Inspektoracie Pracy we Wrocławiu organizowane były punkty konsultacyjno-doradcze, podczas których można było się poznać przepisy prawne, sposoby przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom dyskryminacji w miejscu pracy. Realizacja tychże kampanii i programów odbywała się przy współpracy z partnerami społecznymi z takimi jak związki zawodowe, urzędy pracy, uczelnie wyższe, Komendy Straży Pożarnej i Komendy Powiatowe Policji.
Dodatkowo Przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu oraz jego oddziałów zamiejscowych brali udział w konferencjach, seminariach tematycznych dotyczących sytuacji osób niepełnosprawnych oraz spotkań, podczas których poruszony był problem równości. Podsumowując można stwierdzić, iż OIP we Wrocławiu podejmuje szereg działań majacych na celu zapobieganie dyskryminacji i propagowanie równego tratkowania w miejscu pracy.
Ponadto w latach 2010 – 2013 prowadzone były także porady prawne, w tym czasie udzielono w sumie 2260 porad, których przedmiotem było wsparcie merytoryczne dotyczących spraw dyskryminacji i nierównego traktowania na rynku pracy. Pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu systematycznie podnosili swoje kwalifikacje w tym zakresie także poprzez uczestnictwo w szkoleniach z zasad równości. W sumie w 12 szkoleniach łącznie udział wzięło 202 osoby, przy czym 184 osób w 2010 roku.
Należy jednak zaznaczyć, że Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu nie współpracuje/współpracował z innymi instytucjami publicznymi ani organizacjami pozarządowymi w celu zapewnienia prawa do równości. Nie opracowano z własnej inicjatywy raportów czy sprawozdań dotyczących dyskryminacji w miejscu pracy.
Zdaniem autorów raportu, w przyszłych działaniach OIP powinien uwzględnić możliwość współpracy międzysektorowej, zwłaszcza z organizacjami pozarządowymi, świądczącymi pomoc ofiarom dyskryminacji na rynku pracy. NGO często dysponują informacjami na temat charakterystyki przypadków nierównego traktowania w miejscu pracy, złych praktyk pracodawców itp., wiedza ta z kolei może być bardzo pomocna w doskonaleniu działań kontrolnych podejmowanych przez PIP w wyniku otrzymanego zgłoszenia aktu dyskryminacji w obszarze zatrudnienia.
Szczegółowy zakres danych, udostępnionych przez OIP został zawarty w raporcie opracowanym przez zespół Fundacji Grejpfrut. Publikacja będzie dostępna na stronie internetowej organizacji.
Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Źródło: Fundacja Grejpfrut