Aktywnie działająca społeczność we wleńskim środowisku lokalnym przyjęła wdzięczną nazwę „Partnerstwo Lokalne DZIAŁAJ (NA) GMINNIE we Wleniu”. Partnerstwo zostało utworzone z oddolnej inicjatywy lokalnej społeczności, jest wspierane przez animatorów Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Jeleniej Górze i działa aktywnie już ponad półtora roku.
„W ramach Partnerstwa nie jesteśmy ani stowarzyszeniem, ani fundacją, nie mamy żadnego budżetu, te ramy nie są takie bardzo formalne, ale co nas bardzo identyfikuje, to odpowiedzialność za podejmowane działania. W partnerstwie skupia się grupa osób z bardzo różnych środowisk, są osoby z instytucji tj. szkoła, sołectwo, lokalny samorząd, ośrodek kultury, są też liderzy społeczni oraz osoby, które prowadzą mały biznes lokalny, są radni, więc to jest skupisko ludzi o bardzo różnych charakterach, o bardzo różnych poglądach, o różnym doświadczeniu życiowym i z tej różnorodności czerpiemy siłę, żeby działać razem” – mówi Anna Komsta, dyrektor Ośrodka Kultury, Sztuki i Turystyki we Wleniu, jeden z partnerów działających w DZIAŁAJ (NA) GMINNIE. Stanowią grupę kilkunastu osób dorosłych, do których działań niezwykle chętnie przyłączają się młodzi członkowie tej społeczności dzieci, towarzyszące im we wszystkich akcjach podejmowanych od początku istnienia Partnerstwa.
Gdzie tkwi tajemnica ich sukcesu wśród lokalnej społeczności? Ich popularności?
Partnerstwo nie jest obojętne na potrzeby lokalnej społeczności, stara się z nią prowadzić dialog, rozmawiać o problemach i próbować je rozwiązywać, stara się, aby działania podejmowane odpowiadały realnym potrzebom społeczności. Z pewnością Partnerstwu obca jest postawa malkontencka, pasywna, a działa ono aktywnie w swym środowisku, wpływa na przestrzeń, kształtuje ją, nie stoi biernie z boku i przygląda się bezradnie problemom, ale je identyfikuje oraz o nich głośno mówi i stara się je rozwiązywać. Stąd też różnorodność i rozmaitość wachlarza działań podejmowanych przez Partnerstwo, które może pochwalić się licznymi działaniami podejmowanymi na rzecz lokalnej społeczności. Wystarczy prześledzić profil na Facebook’u Ośrodka Kultury, Sztuki i Sportu we WLENIU, jednego z partnerów, aby poczuć atmosferę wleńskiego DZIAŁAJ (NA) GMINNIE.
Z istotniejszych działań: w 2012 r. organizowano debaty społeczne nt. rewitalizacji rynku miasta, nt. młodzieży, ich roli, chęci i zaangażowania (debata pod przewrotnym tytułem „Co mnie nie kręci we Wleniu?”) oraz kultury. W kwietniu 2013 r. został zakończony 3-miesięczny projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Gminna sieć dla animacji, edukacji społecznej we Wleniu”. Uczestnicy projektu poprzez udział w nim zostali wyposażeni w narzędzia, umiejętności potrzebne do angażowania lokalnych społeczności. Aktualnie trwa projekt „Kwiatki, bratki i stokrotki” związany z roczną adopcją miejskich klombów zieleni, aby w ten sposób przestrzeni wokół wleńskiego rynku trochę piękna przydać.
Jak do tej pory, najbardziej spektakularnym sukcesem Partnerstwa jest stworzenie Bawialni dla dzieci we Wleniu. Nie było tutaj miejsca spotkań utworzonego z myślą o małych dzieciach oraz ich rodzicach, opiekunach. Bawialnia powstała wskutek akcji „Od rupieciarni do bawialni” i uczestniczyli w niej entuzjastycznie członkowie społeczności, którzy wolontarystycznie przez okres kilku miesięcy porządkowali i remontowali pomieszczenie w domu kultury służące teraz dzieciom i ich opiekunom. Co najdziwniejsze, nikt nie czuwa nad porządkiem tego miejsca, nie ma osoby odpowiedzialnej, a każdy bywalec wleńskiej Bawialni mały czy duży czuje się za nią odpowiedzialny i dba o pozostawienie porządku. Nic z Bawialni nie ginie, a wręcz przeciwnie przynoszone są wciąż do niej tłumnie zabawki, gry, sprzęty, które mogą znakomicie w dalszym ciągu służyć do zabawy maluchom. „I to jest piękne, że to miejsce nie jest miejscem ośrodka, miejscem partnerstwa, ale jest miejscem każdego, kto chce z tej przestrzeni skorzystać. Bawialnia żyje własnym życiem i jest rozpoznawalnym miejscem we Wleniu” – w opinii Anny Komsty.
Partnerstwo DZIAŁAJ (NA) GMINNIE chce się rozwijać, nabywać nowych umiejętności i nie boi się wyzwań, a kolejne, które stoi przed nim, to zmierzenie się z zadaniem „Zróbmy to razem” w ramach projektu „Masz głos, masz wybór” Fundacji Stefana Batorego. Po co? A po to, aby nie stać w miejscu, aby iść naprzód, aby się uczyć działania partycypacyjnego, aby potrafić prowadzić dialog społeczny.
Serce roście, patrząc na działania Partnerstwa Lokalnego DZIAŁAJ (NA) GMINNIE we Wleniu, chciałoby się rzec, parafrazując Kochanowskiego.
Oby tak dalej!
Zdjęcia zostały udostępnione przez Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu