Rusza kolejna edycja programu "Zaadoptuj rzekę" Klubu Gaja, w związku z czym organizatorzy zachęcają do dodawania swoich działań na rzecz rzek do nowej odsłony interaktywnej mapy Polski. Ułatwia ona dzielenie się nie tylko swoimi pomysłami i wynikami monitoringu wód, ale i obowiązkami wynikającymi z adoptowania akwenu.
Program "Zaadoptuj rzekę" zachęca do zainteresowania się dowolnym akwenem, poznania jego walorów przyrodniczych, kulturowych i społecznych; zachęca również społeczności lokalne do ochrony i poprawy stanu jakości wód.
We wszystkich działaniach pomaga nowa interaktywna mapa Polski – może posłużyć jako inspiracja, panel wymiany informacji i wyników monitoringu stanu wód. Nowa mapa umożliwia łatwiejsze wpisywanie swojej aktywności i działań dla rzek. Wystarczy zarejestrować się i w module „aktywności/działania” opisać działania jakie podjęte zostały w ramach programu Zaadoptuj rzekę, możliwe jest także dodanie zdjęć dokumentujących przeprowadzone działania. Opisy te będą widoczne dla innych użytkowników i mogą stać się dla nich inspiracją do podjęcia własnych działań.
Drugi moduł dotyczy badania jakości wód rzek i akwenów. Składa się on z 4 parametrów dotyczących jakości wody (ph, poziomu zawartości azotanów, zawartości substancji stałych oraz poziomu fosforu całkowitego). Inne nie uwzględnione w module a zbadane parametry można opisać w module "Działania".
Dodane zostały dwa kolejne moduły „Big Jump”, który służy do zarejestrowania miejsca, w którym odbyło się wejście do wody w intencji czystych i żyjących rzek, oraz moduł „Rzeka Roku” dla rzek – finalistek kolejnych edycji konkursu Rzeka Roku Klubu Gaja.
Program objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu Zaadoptuj rzekę jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.
Źródło: Klub Gaja