Działanie w zgodzie ze swoimi wartościami. Słuchanie tego, co czuję. Brak poczucia bezsilności. Dlaczego studentki, które mają tak wiele możliwości rozwoju i spędzania wolnego czasu angażują się w działania społeczne? Jak to wpływa na ich życie, co daje aktywność społeczna młodym studentkom zaangażowanym w działalność na rzecz dzieci i młodzieży z małych miejscowości?
To właśnie kobiety poświęcają więcej czasu na wolontariat w organizacjach społecznych (ponad 50%). W 2016 roku według danych GUS prawie 3 mln kobiet należało do NGO. Ponad milion z nich to właśnie wolontariuszki.
Są świadome wyzwań współczesnego świata, ale i wartości według, których chcą żyć, działać, zmieniać świat. Pełne ambicji, kreatywności, a przede wszystkim chęci do działania i pomocy innym. 80% osób działających w PROJEKTORze, to kobiety. Około 11 760 kobiet w przeciągu 15 lat dołączyło do ogólnopolskiego programu, który nie tylko daje przestrzeń do odkrywania swoich możliwości, rozpoczęcia swojej kariery zawodowej, ale też pomaga dzieciom lepiej zrozumieć wyzwania współczesnego świata i odkrywać nowe pasje.
Wolontariuszki PROJEKTORA bardzo często podkreślają, że to właśnie udział w tym przedsięwzięciu, polegający przede wszystkim na tworzeniu i prowadzeniu zajęć z dziećmi z małych miejscowości, miał bardzo duży wpływ na kształtowanie ich charakteru i budowanie pewności siebie. Agata Pokojska studentka II roku Zarządzania Instytucjami Artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim, opowiada dlaczego zdecydowała się na działanie w Projektorze.
“Uwierzyłam, że może to dać szansę dzieciom na odkrycie własnego potencjału, a także podniesienie ich poczucie sprawczości i zachęci je do podejmowania własnej inicjatywy w przyszłości. Pamiętam, że tym co najbardziej wpłynęło na moje postrzeganie świata w dzieciństwie, nie były koniecznie szkolne lekcje, ale właśnie różnego rodzaju warsztaty i projekty realizowane poza szkołą. Uważam, że możliwość wzajemnego przekazywania sobie entuzjazmu i energii to cenna umiejętność, którą warto pielęgnować przez całe życie. Uwrażliwianie dzieci na kwestie, na które potencjalnie nie mają wpływu, może pozytywnie zmienić ich nastawienie względem podejmowania samodzielnego działania lokalnie. Projektor pozwolił mi nie tylko na zrealizowanie projektu edukacyjnego, ale także na przeżycie niezwykłej przygody z uczniami, którzy zaskakiwali mnie swoją kreatywnością i otwartością. Wierzę w to, że wiedza i pomysły, które udało nam się przekazać dzieciom będę miały jeszcze szansę ruszenia wraz z nimi w świat i kiedyś przyczynią się do jego realnej zmiany na lepsze. Dla mnie najważniejszą rzeczą było pokazanie dzieciom bezwarunkowego wsparcia i zapewnienie ich, że tylko przez to, że nie są jeszcze dorosłe ich głos znaczy mniej. Niesamowite jest to, że można połączyć szerzenie odrobiny dobra, pozostawiając je w rękach innych.”
Uchronić się przed poczuciem bezsilności
Od roku trwająca pandemia jest ciężkim orzechem do zgryzienia dla większości osób bez względu na wiek. Także dla studentek, które w jednej chwili musiały zrezygnować z większości normalnego, uniwersyteckiego życia.
“Działanie w PROJEKTORze uchroniły mnie przed poczuciem bezsilności podczas pandemii i pomogły mi się zorganizować i odnaleźć. Zdecydowanie ułatwiło mi to życie w nowej rzeczywistości.” Klaudia Tomaszewska, 3 rok, Inżynieria Materiałowa i Metalurgia, Politechnika Śląska
Wpływ na otoczenie
Nawet, jeśli za kilka lat tylko część dzieci, które brały udział w jednym z 40 000 projektów przeprowadzanych w ramach programu PROJEKTOR zainspirowana działaniami wolontariuszy, postanowi zrobić coś dla innych to i tak będzie to ogromny sukces. Marta Kamińska Studentka V rok Psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mówi o tym, że jest to ogromne wyzwanie, a najważniejszym aspektem jest dobro innych.
"Bardzo chciałabym tak o tym myśleć, że przyczyniam się do zmiany świata na lepsze, ale z mojego doświadczenia taka wiara łatwo się wypala. Wystarczy mi poczucie, że swoimi wyborami i działaniami przyczyniam się do dobra innych. A myślę, że działając w PROJEKTORze tak właśnie robię – współtworzę przestrzeń, w której ważne są potrzeby i szeroko rozumiane dobro wszystkich osób w nią zaangażowanych."
Wpływ na zmianę świata
Wolontariuszki PROJEKTORA są inspiracją nie tylko dla dzieci, dla których prowadzą zajęcia na najróżniejsze tematy, ale także dzieci są motywacją do podejmowania ważnych tematów. Tak opowiada o tym Klaudia Tomaszewska:
"Odczułam to mocno podczas „Warsztatów z wyzwaniem”. Byłam przydzielona do bardzo ważnego dla mnie tematu „Odpowiedzialny ja – chronię planetę”. Jednym z aspektów metody PROJEKTORa jest wyrabianie w dzieciach poczucia sprawstwa, więc jest zaplanowany czas na ich pracę własną nad wyzwaniem. Byłam zachwycona ich zaangażowaniem i obserwowaniem, jak samodzielnie dochodzą do wniosku, że warto wprowadzać nawyki rozsądnego gospodarowania wodą. Wierzę, że edukacja i świadomość mają ogromną moc. Po każdym zrealizowanym projekcie mam również dużo satysfakcji z własnych działań. Sama widzę w nich duży sens, ale potęguje go to, że warsztaty są doceniane przez dzieci, które biorą w nich udział jak i przez Zespół Projektora."
Każdy, kto poszukuje możliwości działania i chciałby się rozwijać równocześnie dając coś od siebie innym - powinien spróbować swoich sił w wolontariacie. Dzieląc się swoją pasją, bądź poruszając ważne sprawy współczesnego świata. To właśnie można robić, działając w PROJEKTORze.
Zainspiruj się:
https://projektor.org.pl/dzialaj_z_nami/
Źródło: Projektor