Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadza znaczące zmiany w zakresie ochrony małoletnich. Jednym z najważniejszych elementów nowelizacji są przepisy dotyczące weryfikacji personelu pracującego z dziećmi. Wprowadzenie obowiązku sprawdzania pracowników w Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) oraz Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym wywołało szerokie dyskusje i różnorodne opinie.
Weryfikacja personelu
Zgodnie z nowymi przepisami, każdy pracownik placówki oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, a także religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej i sportowej, który został zatrudniony po 15 lutego 2024 roku, zobowiązany jest przedstawić pracodawcy zaświadczenie z KRK. Dodatkowo na nowym pracodawcy/organizatorze spoczywa obowiązek sprawdzenia potencjalnego pracownika/wolontariusza w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym. Zgodnie z przepisami wyciąg z rejestru należy wydrukować i przechowywać w aktach pracownika.
Reakcje społeczne
Nowe przepisy spotkały się z mieszanymi reakcjami. Z jednej strony, organizacje zajmujące się ochroną dzieci, popierają te zmiany, wskazując, że zwiększą one bezpieczeństwo dzieci i skuteczność działań prewencyjnych przeciwko przestępczości na tle seksualnym. Przepisy te mają na celu eliminację ryzyka, że osoby skazane za przestępstwa przeciwko dzieciom będą miały z nimi kontakt w ramach swojej pracy.
Z drugiej strony, niektórzy pracodawcy wyrażają obawy dotyczące dodatkowych kosztów i biurokracji związanej z nowymi obowiązkami weryfikacyjnymi. Podkreślają również potencjalne trudności związane z uzyskiwaniem odpowiednich zaświadczeń, zwłaszcza dla pracowników z zagranicy. Pojawiają się również kwestie związane z ochroną danych osobowych oraz okazywaniem i przetrzymywaniem oryginału zaświadczenia z KRK w aktach pracowniczych.
Bezpieczeństwo dzieci priorytetem
Osobiście uważam, że choć wprowadzenie tych przepisów jest wymagające i wiąże się z pewnymi trudnościami organizacyjnymi i finansowymi dla pracodawców, to są one absolutnie konieczne. Bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem, a dodatkowe procedury weryfikacyjne mogą skutecznie zapobiegać sytuacjom, w których dzieci mogłyby być narażone na kontakt z osobami skazanymi za przestępstwa seksualne. Uważam, że długoterminowe korzyści, takie jak zwiększone bezpieczeństwo i ochrona dzieci, zdecydowanie przeważają nad krótkoterminowymi trudnościami związanymi z wdrożeniem tych przepisów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat „Ustawy Kamilka” zapraszam Cię na mój webinar, który odbędzie się 15 lipca 2024 roku o godz. 11. Postaram się na nim odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, które pojawią się podczas wdrażania Standardów Ochrony Małoletnich w takich organizacjach jak fundacje, spółki, stowarzyszenia, klubu sportowe, ośrodki fizjoterapii, szkoły tańca i wiele innych. Rejestracja jest już otwarta. Poniżej link do zapisów. https://lnkd.in/d8trHbs6
Jeżeli masz do mnie pytanie zadaj mi je już dziś: natalia.kwiatkowska@legalden.pl
Do zobaczenia na webinarze!
O autorce
Adwokat i absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na kierunku Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych (kadry i płace) na Uczelni Łazarskiego. Jej zainteresowania zawodowe obejmują prawo pracy, HR, podatki, pomoc prawną cudzoziemcom oraz kobietom i dzieciom. Współpracuje z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi oraz firmami międzynarodowymi. Jest autorką licznych publikacji oraz artykułów prawniczych. Prowadzi również szkolenia z zakresu prawa pracy, NGO, wolontariatu pracowniczego oraz nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, znanej „Ustawą Kamilka”.