Dyskusja wokół projektu ustawy o przedsiębiorczości społecznej
Portale Onet.pl, Gazeta.pl i Puls Biznesu w ślad za Polską Agencją Prasową informują o seminarium na temat projektu ustawy o przedsiębiorczości społecznej. Debata odbyła się 3 listopada w siedzibie Instytutu Spraw Publicznych.
Pod dyskusję został poddany projekt ustawy przygotowany przez zespół ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej powołany przez premiera Donalda Tuska. Projekt ma szansę uporządkować wreszcie szereg spraw dot. społecznej przedsiębiorczości. Najważniejszym punktem jest podjęcie próby zdefiniowania przedsiębiorstwa społecznego.
Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, który brał udział w pracach nad ustawą, zaznaczał, iż największe kontrowersje będą budzić proponowane zwolnienia od podatków dla przedsiębiorstw społecznych. „Te uprawnienia zostały w projekcie jedynie zarysowane kierunkowo, zdajemy sobie sprawę, że to będzie najtrudniejszy element negocjacji, zwłaszcza z Ministerstwem Finansów” – cytuje wypowiedź Schimanka PAP.
Piotr Sarnecki z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan argumentował, że przywileje dla przedsiębiorstw społecznych muszą być przyznawane niezwykle ostrożnie i „proporcjonalnie do korzyści społecznych”. Ulgi podatkowe powinny obowiązywać, ale jedynie na szczeblu administracji lokalnej.
Sarnecki wyraził również obawę, że szczególne uprzywilejowanie przedsiębiorstw społecznych może prowadzić do nadużyć. Pozostałe przedsiębiorstwa mogą świadomie przekształcać się w podmioty ekonomii społecznej, aby uzyskać specjalne przywileje.
Największy sprzeciw wobec proponowanych zapisów wyraził Norbert Pruszanowski ze Związku Rzemiosła Polskiego. Jego zdaniem projekt ustawy nie proponuje żadnych rozwiązań i nie porządkuje spraw wokół ekonomii społecznej. W zamian za to oczekiwałby raczej uporządkowania już istniejących zapisów prawnych.
Źródło: Polska Agencja Prasowa