Od 17 do 31 sierpnia przy pałacu w Narolu odbyła się kolejna edycja AKADEMII NAROLSKIEJ. W trakcie dwóch tygodni miały miejsce IV Galicyjskie Warsztaty Artystyczne - wspólne zajęcia dla muzyków i malarzy, wykłady, prelekcje, koncerty i przedstawienia. Uczestnikami zajęć byli młodzi artyści z Polski i Ukrainy.
Oprócz zajęć warsztatowych program obejmował m. in. wykład Ryszarda Peryta "List Ojca Świętego Jana Pawła II do artystów", wykład Marii Erdman (stypendystki Fundacji Pro Academia Narolense) "Praktyka wykonawcza muzyki klawikordowej w XVII w. w Polsce", wykład Zofii Szanter "Formy architektury cerkiewnej na południowo-wschodnich terenach Rzeczypospolitej", cykl wykładów wybitnego muzykologa red. Bohdana Pocieja i wieczory poezji Leśmiana i Kochanowskiego czytanej przez aktorkę Krystynę Jackowską-Pociejową.
Uczestnicy obejrzeli też w Jarosławiu przedstawienie Teatru Wiejskiego Węgajty i Marcela Peresa "Ludus Passionis" z XIII wiecznego rękopisu Carmina Burana. Odbył się też wyjazd studyjny do Nadrzecza k/Biłgoraja (wizyta w Fundacji "Kresy 2000") oraz do Muzeum Sztuki Cerkiwenej w Łańcucie na wykład Zofii Szanter "Ikonostas".
21 sierpnia na dziedzińcu pałacu w Narolu odbyła się główna impreza w ramach cyklu "Narolskie Spotkania": słynny pianista Marek Drewnowski wraz z Kwartetem Prima Vista wykonał Kwintet Es-dur Roberta Schumanna i Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. 24 sierpnia w narolskim kościele odbyło się przedstawienie "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II w reżyserii i wykonaniu Ryszarda Peryta, reżysera Teatru Narodowego i Warszawskiej Opery kameralnej.
Sobotni koncert francuskiej muzyki klawesynowej w wykonaniu uczestników międzynarodowych Galicyjskich Warsztatów Muzycznych zakończył 30 sierpnia tegoroczną edycję AKADEMII NAROLSKIEJ.
Imprezy w ramach AKADEMII NAROLSKIEJ i "Narolskich Spotkań" organizowane były przez Fundację Pro Academia Narolense we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Narolu.
Źródło: Fundacja pro Academia Narolense