Miejsce Aktywności Mieszkańców (MAM) przy ul. Na Kozłówce 25 w Krakowie od niemal czterech lat przyciąga mieszkańców osiedla i okolic, stając się lokalnym centrum integracji i współdziałania. Inicjatywa rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2021 roku jako pilotażowy projekt Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, realizowany we współpracy z Miastem Kraków i finansowany z funduszy norweskich.
Społeczna energia, która nie słabnie
Miejsce Aktywności Mieszkańców (MAM) przy ul. Na Kozłówce 25 w Krakowie od niemal czterech lat przyciąga mieszkańców osiedla i okolic, stając się lokalnym centrum integracji i współdziałania. Inicjatywa rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2021 roku jako pilotażowy projekt Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, realizowany we współpracy z Miastem Kraków i finansowany z funduszy norweskich. Od lipca 2022 roku MAM funkcjonuje już jako stałe zadanie publiczne, kontynuowane przez Fundację BIS.
Rekordowy początek roku
Miniony rok zakończył się imponującym wynikiem – aż 10 000 uczestników odwiedziło spotkania, warsztaty i wydarzenia organizowane w MAM przy Kozłówce. Rok 2025 rozpoczął się równie intensywnie. Już w pierwszym kwartale odnotowano 2658 uczestników zajęć cyklicznych oraz 286 osób biorących udział w wydarzeniach specjalnych – od prelekcji i koncertów, przez wernisaże, aż po niezwykle popularne sąsiedzkie wymianki: ubrań, książek, zabawek i domowych „przydasiów”.
Wypożyczalnie z sąsiedzkim twistem
Nowością od marca 2025 roku jest prawdopodobnie pierwsza w Krakowie darmowa wypożyczalnia strojów wizytowych i balowych. Katalog obejmuje obecnie 85 stylizacji – przede wszystkim damskich – zawierających nie tylko ubrania, ale również dodatki: szale, etole, torebki, biżuterię czy kapelusze. Kolekcja stale się powiększa dzięki darowiznom i wymianom sąsiedzkim.
Wciąż działa również wypożyczalnia sprzętów do napraw domowych. Wiertarka, szlifierka czy wkrętarka – wszystkie te narzędzia można wypożyczyć bezpłatnie, w duchu „zrób to sam” i lokalnej solidarności.
„Granda” – teatr z serca osiedla
Rok 2025 przyniósł także nową, wyjątkową inicjatywę – osiedlowy teatr społecznościowy „Granda”. W obsadzie znaleźli się mieszkańcy w różnym wieku, reprezentujący różnorodne środowiska. Trwają intensywne przygotowania do premiery pierwszej sztuki, której fabuła – jak zapewniają twórcy – jest czysto fikcyjna, choć „przypadkowe” podobieństwa do lokalnych postaci i wydarzeń nie są wykluczone.
Przestrzeń dla obywatelskiej aktywności
MAM to także ważne miejsce dla inicjatyw obywatelskich. Dotąd zrealizowano tu cztery Inicjatywy Obywatelskie, a także stworzono kilka projektów do Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mogą tu skorzystać z doradztwa w zakresie działań społecznych, zgłaszania spraw istotnych dla wspólnoty czy angażowania się w lokalne decyzje.
Codzienna energia społeczna
To, co napędza MAM każdego dnia, to regularna aktywność mieszkańców i grup nieformalnych. Tu działa Krakowski Chór Rewolucyjny, Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna oraz Klub Neuroróżnorodnych. Co wtorek organizowany jest Sąsiedzki Nordic Walking.
W ofercie zajęć znajdują się również: joga, pilates, łagodne rozciąganie, salsa kubańska, szachy, języki obce (angielski i niemiecki na dwóch poziomach), klub czytelniczy oraz grupy samoobrony. Od początku 2025 roku odbyły się już 311 spotkania i warsztaty.
MAM Wielicka – nowa przestrzeń, nowe możliwości
W grudniu 2024 roku uruchomiono drugie Miejsce Aktywności Mieszkańców – tym razem przy ul. Wielickiej 79. Przez niespełna cztery miesiące nową przestrzeń odwiedziło już 669 osób. Zrealizowano 75 dyżurów animatorek oraz 58 wydarzeń – od warsztatów po sąsiedzkie inicjatywy.
W stałym harmonogramie zajęć znalazły się m.in.: kawiarenka senioralna, konwersacje z języka angielskiego, joga, pilates, szachy, brydż oraz nordic walking. Już w maju planowany jest start kolejnych aktywności: zajęć zapaśniczych (w partnerstwie z Unity Jiujitsu), gimnastyki mózgu oraz pilatesu dla seniorów.
Wydarzenia, które integrują
MAM Wielicka to również przestrzeń nieregularnych wydarzeń – odbyły się tu m.in. sąsiedzkie potańcówki, dyskusyjny klub książki, wymianka ubrań ( z pewnością będzie powtarzana!) oraz konsultacje z behawiorystami zwierzęcymi. Początek roku przyniósł również wspólne kolędowanie w ramach akcji wspierającej Hospicjum Św. Łazarza.
Spotkania z radnymi dzielnicowymi, urzędnikami i animatorkami stały się okazją do rozmów o projektach do Budżetu Obywatelskiego, a także do budowania bazy kontaktów, wymiany pomysłów i wzmacniania współpracy z lokalnymi instytucjami – Radą Dzielnicy, Spółdzielnią Mieszkaniową, Centrum Kultury Podgórza czy Muzeum Podgórza.
Wiosna z MAM – wychodzimy w teren
Wiosną 2025 roku MAM Wielicka rusza w plener. Już 24 maja zespół będzie obecny na osiedlowym pikniku, a nieco później zorganizuje pierwszy Dzień Sąsiada na Kablu. To kolejna okazja do wzmacniania więzi sąsiedzkich i promowania idei aktywności lokalnej.
MAM – otwarte przestrzenie i otwarte ramiona
Obie lokalizacje MAM – przy Kozłówce i Wielickiej – są zawsze otwarte na mieszkańców. Można dołączyć do istniejących grup, ale też zgłosić swój własny pomysł i wspólnie go zrealizować. To, co pozostaje niezmienne, to atmosfera – serdeczna, gościnna, sprzyjająca współpracy. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, prowadzone przez pełnych pasji wolontariuszy i wolontariuszki.
Do zobaczenia w MAM! Jeśli chcesz się zaangażować, odpocząć, poznać sąsiadów lub po prostu poczuć, że masz wpływ – Miejsca Aktywności Mieszkańców czekają. Z otwartymi drzwiami i otwartym sercem.
#MiejsceAktywnościMieszkańców #MAMKraków #SąsiedzkaMoc #AktywnyKraków #FundacjaBIS #WspólnotaLokalna #KrakówDlaMieszkańców #DziałamyRazem #MAMWielicka #MAMKozłówek #SąsiedzkaAktywność #KulturaNaOsiedlu #SpołecznaEnergia #BudujemyWspólnotę
Źródło: Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych