Duży może więcej – o idei Partnerstwa na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci PREMD
Partnerstwo na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci zrzesza 115 organizacji pozarządowych z całej Polski, których jednym ze statutowych celów jest wspieranie rozwoju i edukacji małych dzieci. Organizacje działają w całej Polsce, różnią się wielkością, doświadczeniami, rodzajem działalności ale dla wszystkich ważne jest wspólnie rozumiane dobro dzieci i wspólna praca na jego rzecz.
Czym jest Partnerstwo? Jest ruchem społecznym, ale zamierza się sfederalizować i funkcjonować samodzielnie. Powstało, ponieważ uważamy, że prawne, finansowe i organizacyjne wsparcie dzieci i rodziców w Polsce jest niewystarczające. Chcemy wspomagać rozwój i edukację małych dzieci, tworzyć oraz promować programy rozwojowe, prowadzić działania rzecznicze w celu poprawy polityki edukacyjnej małych dzieci. Jesteśmy przekonani, że głos Partnerstwa jest silniejszy, niż apele pojedynczych organizacji. Wspieramy się nawzajem i wymieniamy doświadczeniami oraz podejmujemy wspólnie inicjatywy.
Jak doszło do powstania Partnerstwa?
W latach 2005-2010 Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego realizowała we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności program „Dla Dzieci”, którego celem było wyrównanie szans edukacyjnych i stworzenie jak najlepszego środowiska rozwojowego dla dzieci od 3 do 10 lat mieszkających na terenach wiejskich. Dzięki niemu w siedmiu gminach odbywały się szkolenia dla nauczycieli, pedagogów i rodziców z zakresu tworzenia strategii edukacyjnych, systemu samodoskonalenia nauczycieli i przygotowania dzieci do szkoły, zostały przyznane dotacje, powstały grupy zabawowe, ośrodki przedszkolne i punkt biblioteczny oraz wydano kilka publikacji.
Podczas trwania programu, w czerwcu 2006 roku odbyło się międzynarodowe seminarium prezentujące nowe metody pedagogiczne wczesnej edukacji. Uczestniczyły w nim 32 organizacje pozarządowe, które zaprezentowały swoje oferty edukacyjne. Na tym właśnie spotkaniu zrodziła się idea Partnerstwa, a w Grupie Inicjatywnej tego pomysłu znaleźli się członkowie z następujących organizacji:
- Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego z Warszawy
- Instytutu Małego Dziecka im. A. Lindgren z Poznania
- Polskiego Stowarzyszenia Montessori z Łodzi
- Stowarzyszenia „Dorośli dzieciom” z Sępólna Krajewskiego
- Stowarzyszenia „Edukacja Inaczej” z Aptynty
- Stowarzyszenia Forum Oświatowe „Klucze” z Kluczy
- Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc” z Wieruszowa
- Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki Szkolnej „Spójrz Inaczej” ze Starachowic
- Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej z Jastkowa
- Towarzystwa Rozwijania Inicjatyw Oświatowych TRIO z Warszawy
Rok później, na spotkaniu Grupy zapadła decyzja o powstaniu Partnerstwa na Rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci oraz o terminie pierwszego Walnego Zgromadzenia PREMD.
W deklaracji programowej PREMD czytamy:
„Jesteśmy przekonani, że wczesne dzieciństwo to czas niezwykle istotny w rozwoju człowieka, na tym etapie kształtują się bowiem nasze kompetencje emocjonalne, społeczne, poznawcze, fizyczne. Dobre dzieciństwo determinuje nasze sukcesy w całym życiu.
Wierzymy, że Partnerstwo na rzecz Rozwoju i Edukacji Małych Dzieci pomoże nam stworzyć równe możliwości edukacyjne wszystkim dzieciom w Polsce i osiągnąć standardy najbardziej rozwiniętych państw europejskich”.
Co robimy?
PREMD działa już od sześciu lat i przez ten czas aktywnie przyczynia się do poprawy środowiska rozwojowego i edukacyjnego małych dzieci.
Pośród tych działań znalazły się działania rzecznicze: zajmowanie stanowiska w sprawie planowanej zmiany przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz w sprawie Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego, przekazanie uwag do projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania czy wystosowanie listów do Minister Edukacji Narodowej, Katarzyny Hall, do Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska i Minister Pracy i Polityki Społecznej, Jolanty Fedak.
Zakres działania obejmuje także wewnętrzy rozwój PREMD. Doskonalimy swoje umiejętności i poszerzamy wiedzę na warsztatach, organizujemy coroczne Walne Zgromadzenia członków PREMD, wizyty studyjne i lokalne seminaria. Wzmacniamy również współpracę organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu. Wszystkim członkom PREMD stwarzamy też możliwość konsultacji prawnych. Wzmacniamy komunikację wewnętrzną i promocję w środowiskach NGO przez wydawanie biuletynu, dzięki forum PREMD, profilu na Facebooku oraz portalu premd.org.pl.