25 stycznia w Poznaniu oraz 26 stycznia w Lesznie odbyły się spotkania doradcze, podczas których omawiane były kwestie przybliżające uczestnikom zasady składania ofert w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Spotkania cieszyły się wysoką frekwencją, co świadczy o dużym zainteresowaniu Programem.
W czasie spotkania pojawiało się wiele kwestii, ciekawych dla osób które przybyły na spotkania. Jak twierdzi Ewa Gałka, która prowadziła spotkanie, najwięcej pytań budziły kwestie dopasowania projektów do obszarów wsparcia FIO, dotyczące partnerów, możliwości uzyskania dodatkowych punktów.
- Cieszy mnie, że dużo pytań, które się pojawiły dotyczyło budżetu, gdyż w tej części wniosków jest sporo błędów, głównie organizacje zapominają, że są podwójne limity w niektórych kategoriach – mówi E. Gałka, która ocenia zgłaszane projekty.
Po spotkaniach uczestnicy mieli okazję do indywidualnych konsultacji własnych projektów z doradcami Centrum PISOP. Najczęstsze pytania dotyczyły odpowiednich zapisów w poszczególnych elementach oferty – uzasadnienie, działania, kadra czy rezultaty. Często także dopytywali o wątpliwości dotyczące odpowiednich zapisów w budżecie. Pojawiły się także pytania szczegółowe dotyczące już utworzonych projektów i wątpliwości na temat na jaki okres składać projekt (jedno- czy dwuletni). Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na które warto znać odpowiedzi:
Na czym polegają „podwójne limity”?
- Osoby zgłaszające projekty często zapominają o tym, że przy limitowanych kategoriach należy nie rozpatrywać limitów np. 5% na promocję, od całości budżetu, ale jako 5% budżetu na poszczególne lata. Opiszmy to na prostym przykładzie. Budżet projektu wynosi 10 tysięcy złotych. Na pierwszy rok przewidujemy, że wydamy 6 tysięcy, w drugim pozostałe 4 tysiące. Należy zatem w przypadku 5% na promocję liczyć, iż w pierwszym roku na promocję możemy wydać 300 zł (6000 * 5%) a w drugim 200zł (4000 * 5%). NIE możemy założyć, że w pierwszym roku będzie to kwota 500 zł, a w drugim 0.
Co oznacza zapis: Informacja, czy oferent/oferenci1) przewiduje(-ą) zlecać realizację zadania publicznego w trybie, o którym mowa w art. 16 ust. 7 ustawy dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Chodzi tu o zlecanie zadań innym organizacjom pożytku publicznego, które mogą wspomóc nasz projekt w sposób merytoryczny. Pomoc ta może polegać na znalezieniu prelegentów do szkoleń czy spotkań organizowanych w ramach projektów. Działania takie nazywają się regrantingiem, i polegają na „przesuwaniu” dotacji jaką się dostało na inne instytucje. Należy jednak pamiętać, że instytucje te muszą być wybrane w sposób transparentny, czyli np. w ramach przetargu.
Czy publikacje, stworzone w ramach projektów FIO mogą być sprzedawane?
- Nie, wszystkie publikacje tworzone w programach dofinansowanych przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich muszą być dystrybuowane w kosztach programu. Oznacza to, że nie mogą być przedawane!
Czy fundusze z projektu FIO przeznaczone na publikacje i dystrybucje mogą być przesunięte na okres po projekcie?
- Nie, w budżecie projektu muszą być uwzględnione wszystkie koszta, na okres trwania projektu. Nie możemy brać pod uwagę tworzenie, wydruk lub dystrybucja publikacji będzie miała miejsce po trwaniu projektu.
Czy w harmonogramie należy podawać dokładne dane rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych działań?
- Nie, zaleca się, aby daty te były datami przybliżonymi. Np. działania rozpocznie się w drugim kwartale. Takie określanie dat powoduje, brak problemów z przesunięciami, które mogą nastąpić w trakcie projektu.
Czy w przypadku , gdy projekt nawiązuje do innego projektu, który był już przez organizację realizowany, można uzasadniać wiedzę i doświadczenie tamtym projektem?
- Tak, realizacja podobnych, bądź nawiązujących projektów, jest dobrze widziana podczas oceny. Takie informacje potwierdzają doświadczenie i wiedzę posiadaną przez organizację, która stara się o fundusze. Informacja o realizacji takich działań jest dodatkowym atutem.
Co oznacza zrównoważony rozwój w projektach FIO?
- Projekt, który zakłada zrównoważony rozwój, wpływa zarówno na rozwój ekonomiczny, społeczny i ekologiczny danego regionu. Podejście to zakłada zawsze wpływ na wszystkie te 3 elementy.
Między innymi na te pytania odpowiadali doradcy Centrum PISOP na spotkaniach w Poznaniu i Lesznie. Spotkania te odbyły się w ramach projektu pn. Akcelerator NGO współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz
-
201202010941480356
737953_201202010941480356 ・38.72 kB
Źródło: Centrum PISOP