Znamy zwycięzcę tytułu Drzewo Nowej Huty 2024. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 26 października 2024 w Ośrodku Kultury Norwida – w Kinie Sfinks. Tytuł Drzewa Nowej Huty 2024 otrzymała Wiśnia kulista z Mistrzejowic. Drugie miejsce zajął Dąb szypułkowy Zbyszko rosnący przy Nowohuckim Centrum Kultury, a trzecie miejsce: Drzewo Centralkowe – topola osika – ulubione drzewo dzieci z Placówki wsparcia dziennego „Centralka”, rosnące na Skwerze Budowniczych.
Jury przyznało także Nagrodę specjalną dla ponad 200-letniego klona jawora, rosnącego przy Dworku Matejki w Krzesławicach.
Gościem specjalnym wydarzenia finałowego był II Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa – Łukasz Sęk. Podczas uroczystości goście obejrzeli film pt. „Zielona Nowa Huta – nasze marzenie o zrównoważonym mieście”.
A tak o swoich drzewach opowiadają osoby, które zgłosiły drzewnych kandydatów/kandydatki do konkursu:
„Wiśnia kulista, znana również jako „drzewko szczęścia”, ma szczególne znaczenie dla mieszkańców. Jest symbolem piękna i odnowy, a jej okrągła, gęsta korona zachwyca swym wyglądem przez cały rok. Kwitnienie wiśni to magiczny czas, gdy drzewo obsypuje się białymi i różowymi kwiatami. Wysoka odporność na zanieczyszczenia sprawia, że wiśnia kulista doskonale sprawdza się w mieście, oferując cień w upalne dni i tworząc przyjemne miejsca do spotkań. Wiśnia kulista to drzewo, które łączy piękno, tradycję i ekologię, czyniąc je wyjątkowym skarbem dla mieszkańców” – pisze Ilona Uranowska-Guśtak.
„Dąb szypułkowy to gatunek typowy dla rodzaju dębów, który należy do rodziny bukowatych i obejmuje wspaniałe drzewa liściaste. Kora tego majestatycznego drzewa ma ciemnobrązową barwę, pokrytą regularnymi, podłużnymi bruzdami. Jej grubość wynosi kilka centymetrów, co dodaje dębowi charakterystycznej charyzmy. Drzewo rośnie pojedynczo jako soliter na otwartym terenie przed budynkiem Nowohuckiego Centrum Kultury, przy ulicy Jana Pawła II 232 w Krakowie. Ma na imię Zbyszko. Wysokość drzewa wynosi około 6-7 metrów. Dąb szypułkowy zaczyna kwitnąć i owocować w wieku 40–50 lat. Jego korona jest szeroka, nieregularna i rozgałęziona, a konary nisko osadzone, rozłożyste, nadają mu majestatyczny wygląd. Pomierzony obwód na wysokości 1,3 metra wynosi 220 cm, co oznacza, że średnica drzewa to 70 cm. Zgodnie z tabelą Majdeckiego, dąb o średnicy 70 cm może mieć ponad 120 lat. To drzewo niezwykle mnie fascynuje; obserwujemy je przez różne pory roku. Obecnie jest wyjątkowo piękne, obdarzone licznymi owocami, a jego urok jeszcze bardziej wzrośnie, gdy liście zaczną się przebarwiać, otulając drzewo wspaniałymi kolorami” – opowiadają Anna i Adam Pahlowie.
„Drzewo Centralkowe – nasza topola osika rośnie przy Skwerze Budowniczych Nowej Huty, tuż obok Nowohuckiego Centrum Kultury. W upalne, letnie dni stawała się naszą ostoją, kiedy w trakcie pikników mogliśmy się schronić w jej cieniu i z przyjemnością spędzać czas blisko natury. Jaka jest? Naszym zdaniem może być trochę samotna, bo rośnie na uboczu, w odosobnieniu od innych drzew. Czasem też jest szczęśliwa, gdy jakiś ptak przycupnie na jej gałęzi lub gdy ktoś z nas usiądzie pod nią, by poczytać książkę, czy po prostu odpocząć, wtedy czuje się potrzebna. Z pewnością doświadczyła w swoim życiu niejednej trudności, a świadczą o tym jej powykrzywiane i połamane gałęzie. To dzięki temu wiemy, że jest silna, bo wytrwale i z uporem rośnie pnąc się ku górze. Być może nie należy do najwyższych drzew, a jej korona nie jest tak rozłożysta jak u wielu innych. I dlatego też wybraliśmy właśnie ją, bo przecież również nikt z nas nie jest idealny, a ta „nieidealność” sprawia, że jesteśmy wyjątkowi i piękni, dokładnie tak jak nasze Drzewo” – mówi Julia Jabcoń z Placówki wsparcia dziennego „Centralka”.
„Klon jawor, pomnik przyrody, rośnie ok. 30 metrów od północnej strony Dworku Jana Matejki w Krzesławicach, ma 28 metrów wysokości, około 4,5 metra obwodu u podstawy, a jego wiek szacowany jest na 250 lat. Ze względu na ponad 200-letni wiek drzewa, mogło być podziwiane m.in. przez Hugona Kołłątaja, byłego właściciela dworku i Jana Matejkę od 1876 roku. Z twardego, „płomienistego”, drewna tego rodzaju drzewa wykonuje się płyty spodnie, boczki i szyjki instrumentów smyczkowych” – opowiada Gabriel Abratowicz.
Zwycięzcami konkursu są drzewa wyjątkowe, które opowiadają ciekawą historię, łączą ludzi i pokolenia oraz mają wysoką wartość przyrodniczą i krajobrazową. Drzewa dają nam tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi, a także dla nas osobiście – wiążą się z nimi nasze najdroższe wspomnienia, opowieści, historie.
Konkurs jest częścią inicjatywy Zielona Nowa Huta – marzenie o zrównoważonym mieście. Nowa Huta jest najbardziej zieloną częścią Krakowa. Jest to także przestrzeń do podejmowania inicjatyw proekologicznych, które pokazują na czym polega idea zrównoważonego miasta: miasta, w którym dba się o ochronę środowiska, dziedzictwo kultury oraz czyste powietrze, promuje zrównoważony transport, edukację ekologiczną i ekoturystykę, chroni i tworzy tereny zieleni oraz angażuje wszystkie pokolenia mieszkańców.
Organizatorzy: Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie i Fundusz Partnerstwa.
Partnerzy konkursu: Klub Gaja, Fundacja Ecotravel, Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Rolniczym, CAS Mistrzejowice, Fundacja Nowe Centrum, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Stowarzyszenie Greenways Polska.
Źródło: Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie i Fundusz Partnerstwa