Projektanci działający w ramach otwartej pracowni druku 3D PriPla we Wrocławiu, wydrukowali i wykonali ruchomą protezę dłoni dla ośmioletniej dziewczynki. To jeden z wielu projektów tej pracowni, jednak pierwszy o tak ważnym wymiarze społecznym. Projekt ruchomej protezy wykonanej w technologii 3D jest żywym przykładem na to, że ma ona ogromny potencjał i dzięki tej technice życie wielu osób może zmienić się na lepsze.
PriPla czyli Print&Play to marka, która powstała 1,5 roku temu w efekcie połączenia sił amatorów druku 3D oraz projektantów wzornictwa przemysłowego. Fuzja techniki z kreacją pozwala na swobodną zabawę dizajnem, eksperymentowanie i eksplorowanie techniki przestrzennego drukowania. PriPla jest jednym z pierwszych w Polsce otwartym punktem z drukarką 3D dostępną dla wszystkich, działającym w ramach Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej PANATO. Pracownia zajmuje się projektowaniem części zamiennych, produktów personalizowanych i szerzeniem wiedzy o tej technologii w postaci bezpłatnych, otwartych pokazów dotyczących tematyki druku 3D, które odbywają się cyklicznie co miesiąc w PANATO Cafe.
Oczywiście nie mieliśmy chwili wątpliwości i postanowiliśmy podjąć się tego zadania. Byliśmy zdania, że jeżeli możemy w ten sposób ułatwić codzienne funkcjonowanie dziewczynki, to podejmiemy wszelkich starań, aby wykonać i dopracować projekt jak najlepiej – mówi Natalia Polakowska, głowna projektantka PriPla.
Jak się okazuje protezy dłoni dla dzieci mają bardzo wysokie ceny, a czas oczekiwania na nie jest długi. Co więcej – dostępne na rynku protezy stanowią nieruchome imitacje dłoni, przpominające wyglądem rękę manekina. Dodatkowo, gdy dziecko rośnie, konieczna jest wymiana protezy, co niesie za sobą kolejne koszty, stanowiące duże obciążenie finansowe dla rodziców. Aktualny stan rzeczy nie pozwala na polepszenie jakości życia dzieci z tego typu wadami.
Proteza, którą wydrukowano w PriPla jest ruchoma, nadgarstek dziewczynki jest jednocześnie dźwignią zaciskania palców. Projektanci samodzielnie opracowali system rzepów do modelu, pozwalający indywidaulnie dopasować protezę do dłoni Julii.
Od kilku tygodni Julia nosi protezę, testując jej użytkowość (wykonując za jej pomocą wszelkie czynności). Dziewczynka jest zadowolona z dotychczasowych efektów, co niezmiernie cieszy projektantów, ponieważ intencją całego przedsięwzięcia jest to, aby proteza była funkcjonalna i w spełniała swoje zadanie.
Obecnie prowadzone są prace nad drugą wersją protezy dla Julii, którą na bazie wcześniejszego projektu projektanci chcą usprawnić.
Przede wszystkim chcemy dopasować plastikową część, która okala nadgarstek. Będzie ona w 100% dopasowana do kształtu jej dłoni. Ponad to chcemy, aby palce w protezie schodziły się bardziej naturalnie, co usprawniłoby chwyt – łumaczy Natalia Polakowska.
Przy okazji pracy nad tym projektem, członkowei PriPla zdali sobie sprawę z tego, że ich wiedza, może pomóc wielu osobom w Polsce, które borykają się dysfunkcjami lub wadami kończyn. Obrali sobie za misję uświadomienie innym, że można wykonać ruchomą protezę stosunkowo niewielkim kosztem (w porównaniu do drogiej, mało wygodnej i niefunkcjonalnej protezy nieruchomej), a tym samym poprawić, jakość ludzkiego życia.
Wierzymy, że naszymi działaniami możemy zmienić życie wielu osób. Sprawić, że będzie ono jakościowo lepsze. Uważamy, że każdy zasługuje na godne życie i świadomość tego, że możemy przyczynić się po części do tego, że czyjeś życie będzie szczęśliwsze - uszczęśliwia nas również – dodaje Natalia Polakowska.
Otwarta pracownia druku 3D PriPla ma swoją siedzibę w przestrzeni WSS PANATO, która znajduje się we Wrocławiu, na ulicy Jedności Narodowej 68A.
www.panato.org
www.pripla.pl
https://www.facebook.com/PriPla.PrintPlay
Źródło: inf. nadesłana