Dzieci dobrze wiedzą, co zrobić ze starymi ciuchami, papierem, plastikiem innymi śmieciowymi bibelotami, które nam, dorosłym ze zbytnią łatwością przychodzi wyrzucić do kubła. Dzieci wiedzą, że papier można ciąć, zginać, zwijać, na nowo pokolorować, potem gnieść i formować tworząc prawdziwe dzieło sztuki. To potęga dziecięcej kreacji i przykład myślenia proekologicznego.
Obyliśmy się już ze słowami: reduce, reuse, recycle, ale czy znamy znaczenie słowa: upcycling? Młodzi uczestnicy projektu „Mój zielony DOM” ze Szkoły Podstawowej nr 22 z Wrocławia sprawdzali w praktyce, jak można nadać drugie życie rzeczom niepotrzebnym, bo tym właśnie jest upcycling. W warsztatach z ekobiżuterii prowadzonych przez Olgę i Janusza Baszczak z Pracowni „Siedem Kruków” wzięło udział 40 uczniów z klas I-II. Młodzi upcyclingowi jubilerzy tworzyli nietypową biżuterię – etniczne zawieszki, makaronowe bransoletki, kolorowe breloczki, a nawet t-shirtowe korale! Błyskotki powstawały w okamgnieniu, a wszystkie z surowców wtórnych lub materiałów ekologicznych. Uwaga ostrzegamy! Rzeczy po upcyclingu promieniują optymizmem. Podobnie zresztą jak ich właściciele!
Realizatorem projektu jest Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu z ramienia Departamentu Edukacji Gminy Wrocław.