31 stycznia rozpoczęła się rekrutacja do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek (PRB), prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Rekrutacja potrwa do końca marca.
W drugiej rundzie PRB będzie mogło wziąć udział ok. 1500 bibliotek z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich oraz z tych gmin miejskich, które liczą do 20 tys. mieszkańców. Podobnie jak w pierwszej rundzie programu (uczestniczy w niej blisko 1900 bibliotek) liczy się partnerstwo, które muszą zawrzeć cztery biblioteki. Jedna z nich będzie pełnić rolę biblioteki wiodącej, a trzy pozostałe będą bibliotekami partnerskimi. To jeden z podstawowych wymogów programu już na etapie składania wniosków, podobnie jak zgoda urzędu gminy, który ustawowo prowadzi bibliotekę na to, aby wzięła ona udział w PRB.
– Dzięki partnerstwu biblioteki z gminą, władze danej miejscowości mogą przekonać się o potencjale, jaki tkwi w bibliotece, która może w znaczący sposób wpływać na rozwój lokalnej społeczności, a także wziąć na siebie kilka zobowiązań istotnych dla funkcjonowania biblioteki – powiedział Jacek Wojnarowski, prezes FRSI.
– Odkąd nasza biblioteka przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek wiele się zmieniło, jeśli chodzi o jej postrzeganie i przez urzędników gminy i przez samych mieszkańców. Wszyscy zobaczyli, że biblioteka stała się centrum życia społecznego i kulturalnego naszej miejscowości – zapewnił Jan Mołodecki, wójt gminy Hrubieszów.
Sprzęt i szkolenia
Biblioteki, które zakwalifikują się do drugiej rundy PRB otrzymają m.in. komputery wraz z oprogramowaniem, laptopy, drukarki, projektory multimedialne, urządzenia wielofunkcyjne, cyfrowe aparaty fotograficzne oraz bezpłatny dostęp do internetu. A bibliotekarze i bibliotekarki wezmą udział w cyklu szkoleń informatycznych i specjalistycznych (zakresu np. e-administracji, multimediów i nowoczesnej komunikacji) oraz warsztacie planowania rozwoju biblioteki. Będzie można też skorzystać z doświadczeń organizacji pozarządowych (Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Ośrodka KARTA, Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego czy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”), które podpowiedzą np. jak zorganizować klub filmowy, szkolenia komputerowe dla seniorów, jak zachęcać do współpracy miłośników lokalnej historii, jak poprowadzić zajęcia dla najmłodszych czy jak pozyskać młodych menadżerów kultury.
– Materialne korzyści z przystąpienia do programu są oczywiste, bo otrzymuje się sprzęt bardzo dobrej jakości, na który wiele bibliotek nie byłoby stać, ale tak naprawdę najbardziej cenne są korzyści niematerialne wynikające ze szkoleń – przekonywała Elżbieta Dziubińska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu, która wzięła udział w pierwszej rundzie PRB. – Właśnie dzięki szkoleniom nauczyliśmy się, jak zarządzać projektami, jak współpracować z różnymi partnerami, jak pozyskiwać partnerów i sponsorów. A także, jak przekonywać lokalne władze do inwestowania w biblioteki. Stworzyliśmy też gminną koalicję na rzecz kultury – wyliczała.
Podczas warsztatu planowania rozwoju biblioteki bibliotekarze opracują kilkuletni plan rozwoju biblioteki, a na wymienione w nim działania będą mogli pozyskać dofinansowanie w konkursie grantowym „Aktywna biblioteka”.
– Napisaliśmy taki plan, który trafił już na biurko burmistrza Morąga. Jestem pewna, że dzięki niemu władze będą nas traktowały jako cennego partnera – stwierdziła Elżbieta Dziubińska.
Dostosowany do potrzeb
W drugiej rundzie programu nie przewiduje się istotnych zmian, choć na pewno będzie więcej szkoleń dla bibliotek partnerskich. Same szkolenia też będą ulepszane – to wynik wsłuchiwania się w potrzeby i uwagi bibliotekarzy zebrane podczas wcześniejszych warsztatów.
– Mamy nadzieję, że wiele nowych ciekawych rzeczy wyniknie także od uczestników drugiej rundy programu – zauważył Jacek Wojnarowski i dodał, że FRSI pracuje m.in. nad uzyskaniem preferencyjnych warunków prenumeraty prasy i czasopism dla bibliotek, zastanawia się nad informacją prawną, która mogłaby być dostępna w bibliotekach, a także przygotowuje się do tego, by jak najlepiej wykorzystać wszystko to, co wiąże się z unijną „Agendą cyfrową”. Być może wszystkie wymienione rzeczy znajdą swoje odzwierciedlenie już w drugiej rundzie PRB.
– Wierzymy, że nasz program jest kluczowym elementem zmian w myśleniu o bibliotekach lokalnych, a sam rozwój lokalnych bibliotek jest ważny dla rozwoju całego kraju – zapewnił Rafał Kramza, kierownik programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i członek zarządu FRSI.
Pobierz
-
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dep=83535
617001_201101171612260224 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna ngo.pl