Można siedzieć w domu i zamartwić się swoimi problemami. Jednak o wiele lepiej gdzieś wyjść i spotkać… radość, zabawę, wymianę doświadczeń – i po prostu drugiego człowieka, najlepiej rówieśnika, z którym można pogadać, pośmiać się i wspólnie zrobić coś pożytecznego. Wiedzą o tym dobrze uczestniczki projektu „Edukacja prozdrowotna 60+ w Gdańsku”, realizowanego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh).
Zaczęło się w październiku zeszłego roku. Na początku było trochę kiepsko z frekwencją, ale stopniowo fama o ciekawych zajęciach dla seniorów zaczęła się rozchodzić wśród mieszkańców Gdańska, a dokładnie mieszkanek, bo – jak na razie – z programu korzystają same panie.
– Największym wzięciem cieszą się zajęcia ruchowe – zdradza Elżbieta Leśniewska, koordynatorka projektu. – Mamy też m.in. szkołę zdrowego gotowania i warsztaty z psycholog. Wszystkie panie są bardzo zadowolone z programu.
– Wychodzą z nas drugie dzieci – mówi pani Danuta Kreja, jedna z uczestniczek. – Ten program wyciągnął mnie z domu. Powiększyłam grono znajomych. Myślę, że będziemy spotykać się ze sobą także po jego zakończeniu.
– Jest super. Najbardziej podoba mi się taniec i gimnastyka – wtóruje jej Zofia Cejmer, dla której udział w zajęciach to motywacja do aktywności. – Wychodzę z domu, by pogadać, pośmiać się. Poznajemy też i oceniamy nowe potrawy w szkole gotowania. A to wszystko za darmo.
Głównym celem projektu obok aktywizacji i integracji seniorów jest edukacja z zakresu zdrowego stylu życia. Stąd obecność wykładów na temat m.in. osteoporozy, nadciśnienia, cukrzycy czy mammografii. Jednak organizatorzy dbają o różnorodność, a także o to, aby teoria przeplatała się z zabawą i praktyką.
– Spotkania odbywają się w środy i piątki w siedzibie świetlicy środowiskowej „Grodzisko” – mówi Elżbieta Leśniewska. – Zazwyczaj w planie dnia mamy wykład, a potem luźniejsze zajęcia lub na odwrót. Pewnego razu panie grały w gry planszowe, innym razem z kolei wykonywały karnawałowe maski. Podczas warsztatów z psycholog uczestniczyły w arteterapii: malowały z wykorzystaniem m.in. techniki pasteli. Poprzez analizę tej twórczości dowiedziały się więcej o sobie, o swoim potencjale i możliwościach.
Zajęcia prowadzi w sumie pięć osób: psycholog, instruktor fitness i instruktor tańca oraz specjaliści ds. zdrowia. Wiele punktów programu już zrealizowali. Przed uczestniczkami m.in. akcja promująca zasady zdrowego stylu życia, w której same wystąpią jako ekspertki i w ten sposób podsumują to, czego dowiedziały się na zajęciach. W akcji wezmą udział seniorki oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej. Będzie to świetna okazja do integracji międzypokoleniowej.
– Zachęcamy panie do aktywności po zakończeniu programu – mówi Elżbieta Leśniewska. – Przygotowaliśmy dla nich m.in. listę uniwersytetów trzeciego wieku oraz innych miejsc w Gdańsku pozwalających na ciekawe spędzanie czasu. W planach mamy także utworzenie regularnie działającego klubu zdrowia, który pozwoli na pogłębianie wiedzy zdobytej podczas zajęć.
Projekt „Edukacja prozdrowotna 60+ w Gdańsku” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Według danych GUS w 2010 r. w Polsce mieszkało ponad 6 mln osób powyżej 60. roku życia. Według prognozy tej samej instytucji w 2035 r. będzie ich ponad 9 mln. M.in. ten fakt doprowadził do stworzenia rządowego programu na rzecz aktywności osób starszych. Warto już teraz – nawet jeśli jesteśmy młodzi – zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądało nasze życie w wieku seniorskim. Jedno jest pewne – starość może być szansą na udane i aktywne życie. O ile tylko się o to postaramy.
Czytaj więcej o pomocy seniorom: http://www.seniorzy.chsch.pl/
(aw)