Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Skuteczność działania organizacji pozarządowych w bardzo dużym stopniu zależy od ich kondycji w obszarze zarządzania finansami. Umiejętne i przemyślane poszukiwanie środków finansowych pomaga im utrzymać płynność finansową. Dobre porozumienie zarządu z księgowością to gwarancja efektywności w bieżącym zarządzaniu. Zarządzanie finansami to fundament, dzięki któremu NGO mogą rzeczywiście i skutecznie realizować swoją społeczną misję.
W lutym 2013 roku Fundacja dla Polski wraz z partnerami: Polsko–Amerykańskim Funduszem Pożyczkowym Inicjatyw Obywatelskich (PAFPIO) oraz Fundacją PricewaterhouseCoopers rozpoczęły realizację projektu, w ramach którego organizacje pozarządowe pracowały nad standardami w obszarze zarządzania finansami.
Reklama
Projekt „Drogowskaz dla NGO. Profesjonalizacja Trzeciego Sektora poprzez wypracowanie i upowszechnienie zasad zarządzania finansowego” zakończy się już w tym miesiącu, ale korzyści z jego realizacji dotyczą nie tylko uczestników, czyli przedstawicieli ośmiu organizacjiz całego kraju, uczestniczących w działaniach:
Uczestnicy – praktycy na co dzień zarządzający NGO-sami oraz zajmujący się księgowością wspólnie wypracowali pięć głównych standardów, które obejmują najważniejsze aspekty zarządzania finansami. Dzięki temu standardy bardzo mocno korespondują z rzeczywistością, w jakiej funkcjonuje III sektor.
Wszystkie działania merytoryczne w projekcie zostały zaplanowane w taki sposób, by uczestnicy mogli zdobytą wiedzę natychmiast przenieść do swoich organizacji i usprawnić ich funkcjonowanie. Seminaria prowadzili eksperci na co dzień zarządzający największymi organizacjami pozarządowymi w kraju czy też specjalizujący się w księgowości, audycie bądź realizacji zadań publicznych. Profesjonalni audytorzy dwukrotnie przeprowadzili audyt w organizacjach, które wzięły udział w projekcie, by kompleksowo zdiagnozować ich kondycję finansową.
W ubiegłym miesiącu zakończyły się też seminaria upowszechniające, dzięki którym w całym kraju inni przedstawiciele III sektora mogli zapoznać się z rezultatami projektu, czyli praktycznymi wskazówkami, jak można usprawnić funkcjonowanie swoich organizacji.
Rozmawiamy z realizatorkami projektu: Beatą Romaszko-Korzoń z Fundacji dla Polski oraz Dorotą Pieńkowską z PAFPIO o tym, w czym organizacjom pozarządowym może pomóc uporządkowanie w obszarze zarządzanie finansami.
Co według Pań tracą organizacje pozarządowe, jeśli mają braki w obszarze zarządzania finansami. W czym im pomaga wypracowanie swoich, skutecznych standardów w tej kwestii?
Dorota Pieńkowska: – Przede wszystkim tracą czas – na szukanie dokumentów, poprawianie błędów, szukanie rozwiązań na ostatnią chwilę, szukanie winnych… Wdrożenie standardów to istnienie punktu odniesienia, który prowadzi naszą organizację. Sam proces wypracowywania i wdrażania na pewno jest czasochłonny i długotrwały, natomiast później praca jest łatwiejsza: jeśli mam budżet i go monitoruję, także poprzez weryfikację z zapisami księgowymi, to wiem na czym stoję finansowo; jeśli mam procedury kontroli wewnętrznej to jest szansa na szybsze wyłapanie ewentualnych błędów, jeśli wiem, co mówią liczby mojego sprawozdania finansowego to jestem świadomym zarządzającym.
Projekt powoli dobiega końca. Jakie praktyczne, realne zmiany zaobserwowały Panie w funkcjonowaniu NGO, które wzięły udział w projekcie?
D.P.: – Myślę, że tych zmian jest sporo i to na kilku poziomach: przede wszystkim organizacje zyskały większą świadomość dotyczącą istoty i istotności zarządzania finansami; zrozumiały też, że jest to ważny obszar zarządzania organizacją, i wreszcie mają szansę na życie w większej symbiozie z księgowością (niektóre zmieniły osoby prowadzące księgowość, co też jest znamienne). To taka zmiana na meta poziomie. Zmiany praktyczne to – w zależności od potrzeb – uporządkowanie obiegu dokumentów, uporządkowanie/ ujednolicenie sposobu księgowania, zmiany w planie kont, czyli kwestie dotyczące codziennej pracy.
Beata Romaszko-Korzoń: – Standardy bardzo pomagają w funkcjonowaniu organizacji. W naszym projekcie zadbaliśmy o to, by przedstawiciele organizacji pozarządowych lepiej poznali m.in. zasady prawne obowiązujące w obszarze zarządzania finansami oraz wypracowali swoje indywidualne plany wdrażania zasad zarządzania. Dodatkowo większości z naszych uczestników udało się podnieść jakość wydatkowania środków publicznych w swoich organizacjach.
Na stronie projektu http://finanse-ngo.pl/ znajduje się dostępna dla wszystkich zainteresowanych publikacja, w której zostały szczegółowo opisane (wraz z dobrymi praktykami) standardy zarządzania finansami.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.