Organizacje pozarządowe, które uczestniczyły w Kawiarence Obywatelskiej dotyczącej przebudowy Placu Rapackiego w Toruniu przelały swoje propozycje na papier. Poniżej prezentujemy wypracowane rekomendacje dotyczące wizji tego newralgicznego punktu miasta.
Rekomendacja
Będąc inicjatorami oddolnych konsultacji społecznych w sprawie przebudowy Placu Rapackiego przedstawiamy w punktach jakie rozwiązania uważamy za potrzebne oraz jakiego rodzaju użyteczności oczekujemy od nowego Placu Rapackiego.
1. Stawiamy na koncepcję, która pozwoli na równych prawach współistnieć ruchowi pieszemu, samochodowemu oraz komunikacji miejskiej.
Mając na względzie bezpieczeństwo oraz praktyczność rozwiązań pragniemy, żeby ruch samochodowy nie był dominującym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji w sprawie Placu Rapackiego. Chcemy, żeby Plac pozostał węzłem przesiadkowym, jednak chcemy także, żeby poprawiony został ruch pieszych przemieszczających się między Bydgoskim i Starówką. Uważamy, że warto wykorzystać rozwiązania strategii zrównoważonego rozwoju.
Niech Plac Rapackiego znajdujący się między Staromiejskim a Bydgoskim stanie się miejscem rekreacji. Stworzenie miejsc zielonych oraz miejsc rekreacji będzie odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Ideą wartą chwili zastanowienia jest system połączeń z ważnymi punktami znajdującymi się w obrębie Placu Rapackiego – bulwar, fontanna, most. Ważne, żeby mieszkańcy czuli się na Placu Rapackiego dobrze i bezpiecznie.
Koncepcja PAT jest, naszym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem dla Placu Rapackiego w kwestii komunikacji miejskiej. Zintegrowane przystanki pozwolą na komfortowe przesiadanie się. Warto zastanowić się nad przedłużeniem PAT aż do Alei Solidarności co zapewni autobusom i tramwajom omijanie korków oraz poprawę komfortu podróży. Ciekawą propozycją jest stworzenie tak zwanych „zielonych torów” czyli zasianie trawy na torowisku tramwajowym. Jest to estetyczne rozwiązanie zwiększające udział zieleni w przestrzeni.
4. Sprzeciwiamy się tworzeniu tunelów oraz przejść podziemnych.
Bardzo ważny aspekt dla mieszkańców naszego miasta. Tunele oraz przejścia podziemne uznajemy za nieestetyczne oraz niebezpieczne. Przejście podziemne, nawet monitorowane, jest miejscem, gdzie wydarzyć się może wiele. Dodatkowo sprowadzenie ruchu pieszego pod ziemię to przeszkoda dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. Oprócz aspektów czysto społecznych wadą takich rozwiązań są także koszty inwestycji.
Rekomendacje zostały wypracowane podczas Kawiarenki Obywatelskiej która odbyła się w dniu 15 kwietnia br. w Chilli Rock Bar w Toruniu.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych oraz Rad Okręgów Bydgoskiego i Staromiejskiego.
Uczestnicy: Fundacja Stabilo, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Ruch Młodych, Stowarzyszenie Młody Głos, Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci”, Stowarzyszenie Inicjatywa Młodych, Stowarzyszenie „Wędka”, Rada Okręgu Bydgoskie, Rada Okręgu Staromiejskie
Pobierz
-
treść do pobrania
pdf ・41.72 kB
Źródło: informacja nadesłana