Draginja Nadaždin: Zawieszenie prawa do azylu jest bezpodstawne [komentarz]
Zaledwie kilka dni po upadku reżimu Baszara al-Assada w Syrii, wiele krajów europejskich, w tym Polska, publicznie ogłosiło, że zawieszą rozpatrywanie wniosków o azyl dla Syryjczyków. Kraje te - prócz Polski - to Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Holandia, Wielka Brytania i Szwajcaria. Jako Lekarze bez Granic, organizacja, która na co dzień obserwuje dramat ludzi zmuszonych do poszukiwania bezpieczeństwa poza swoim krajem, jesteśmy zszokowani tymi krokami.
Komentarz Draginji Nadaždin, dyrektorki Lekarzy bez Granic w Polsce w sprawie ograniczania prawa do składania wniosków azylowych w Polsce i innych krajach europejskich.
Ograniczanie ochrony międzynarodowej to śmiertelnie niebezpieczny trend
Pośpiech wymienionych krajów europejskich i wykorzystywanie ich w celach politycznych oraz ograniczanie prawa do azylu uważamy za haniebne.
Prawo do ochrony międzynarodowej opiera się na indywidualnej sytuacji osoby, która jest zagrożona w swoim kraju, z jakiegokolwiek powodu. Wykluczanie z prawa do azylu całej grupy osób z powodu obywatelstwa jest niedopuszczalne.
Liczba państw zamierzających ograniczyć Syryjczykom prawo do ochrony międzynarodowej oraz szybkość, z jaką ogłosiły swoje zamiary wskazuje, że praktyka ta staje się smutną normą w politykach migracyjnych krajów europejskich.
Obecność w tym gronie Polski smuci szczególnie, chociaż – niestety - nie dziwi. Możliwość czasowego zawieszania prawa do składania wniosków azylowych pojawiła się w niedawno przyjętej przez rząd tzw. Strategii migracyjnej dla Polski na lata 2025-2030.
Rząd w ekspresowym tempie zapowiedział właśnie projekt ustawy mającej prawnie umożliwić te zamierzenia. W zapowiedzi tej można znaleźć między innymi bardzo niepokojące zapisy potencjalnie pozwalające na rozdzielanie rodzin.
Jako Lekarze bez Granic wielokrotnie wskazywaliśmy na dramatyczne skutki ograniczania prawa do składania wniosków azylowych. Odmowa legalnych ścieżek ochrony dodatkowo pogorszy sytuację osób zmuszonych do poszukiwania bezpieczeństwa w Polsce i w Europie. Narazi je na jeszcze większą przemoc, utratę zdrowia i życia.
Dlatego wzywamy Polskę i kraje europejskie do poszanowania minimalnych standardów i praw człowieka. Wzywamy do zaprzestania wykorzystywania uchodźców w celach politycznych.
W przeddzień objęcia prezydencji w Unii Europejskiej, Polska powinna dawać przykład innym krajom europejskim zapewniając humanitarne traktowanie osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.
Źródło: Lekarze bez Granic