Przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych od stycznia bieżącego roku działa Dolnośląski Punkt Doradczo-Konsultacyjny, którego celem jest nieodpłatne wspieranie organizacji pozarządowych i osób aktywnie działających na rzecz różnorakich środowisk. Działalność Punktu jest kontynuacją wcześniejszych projektów.
Milicki DPK-D funkcjonuje od 2011 w ramach Dolnośląskiej Sieci Doradztwa Pozarządowego, koordynowanej przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych i Stowarzyszenie „Tratwa”. W powiecie milickim obecnie istnieje ponad pięćdziesiąt NGO’sów, spośród których wiele wykazuje dużą aktywność. Poza tym tworzą się nieformalne grupy inicjatywne i powstają nowe organizacje. Jest to co dowód na to, że mamy do czynienia z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, którego jedną z miar jest podejmowanie tzw. oddolnych inicjatyw. Zainteresowani wsparciem mogą liczyć na bezpłatne porady doradców DPK-D Wojciecha Biernata i Przemysława Walniczka. Wg obu, skala zainteresowania ich doradztwem w regionie stale rośnie.
Wojciech Biernat: – W skali miesiąca nie licząc drobnych porad dotyczących szczegółów pomagamy średnio czterem, pięciu jednostkom, co w porównaniu z innymi dolnośląskimi punktami doradczymi i naszymi możliwościami organizacyjnymi jest liczbą stosunkowo dużą. Nasze porady nie ograniczają się bowiem do suchych informacji udzielonych w biurze. Pomagamy tworzyć statuty, dostosowywać je do potrzeb wynikających ze specyfiki obecnych czasów, pozyskiwać środki, zdarza nam się uczestniczyć w zebraniach walnych i udzielać porad wyjazdowych. Poza tym nasze porady miewają charakter szkoleniowy. Za takie można uznać bowiem np. szkolenie dotyczące obsługi podstawowych programów komputerowych, z którego korzystały i wkrótce ponownie będą korzystać panie z milickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Przemysław Walniczek: – Zgłaszają się do nas ludzie chcący tworzyć nowe organizacje, ale również przedstawiciele organizacji działających od lat. Są to NGO’sy o różnej specyfice. Wspieramy kluby sportowe, np. Olimpię Cieszków, Barycz Sułów, lokalne szkółki piłkarskie milicką Akademię Sportu w Miliczu i Szkółkę Piłkarską Milicz. Ściśle współpracujemy ze Stowarzyszeniem Abstynenckim „Abstynent” Stowarzyszeniem Turystyki Wiejskiej w Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, wsparliśmy nowopowstałe Stowarzyszenie OKay, oraz funkcjonujące przy SP 2 Stowarzyszenie STO2. Poza tym współpracujemy z Grzebielinem – najmłodszym sołectwem powiatu milickiego, które poważnie przymierza się do powołania do życia stowarzyszenia. Zgłaszają się do nas niesformalizowane grupy inicjatywne i lokalni liderzy chcący aktywizować różne środowiska. Wszystkim chętnie pomagamy i co najistotniejsze, nasi petenci nie pokrywają kosztów tych porad, tym bardziej zachęcamy do kontaktu.
Punk doradczy funkcjonuje w siedzibie MSPDiON w gabinetach nr 9 i 207, od poniedziałku do piątku. Poza tym w razie konieczności doradcy udzielają tzw. porad mobilnych. Tego rodzaju wsparcie jest nieocenioną pomocą dla ludzi z pomysłami, którzy niekoniecznie wiedzą jak wcielać w życie swoje inicjatywy. Z pomocą DPK-D jest to o wiele łatwiejsze, dlatego warto korzystać z oferowanego wsparcia.
Godziny pracy Punktu:
Poniedziałek – 15:30-19:00
Wtorek – 15:30-19:00
Środa – 9:00-10:00
Czwartek – 13:00-16:00
Piątek – 13:00-15:00
Projekt skierowany do organizacji pozarządowych i aktywnych obywateli województwa dolnośląskiego. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Źródło: www.inkubatorNGO.info