Rządy 196 państw negocjują podczas Szczytu Klimatycznego w Paryżu warunki wiążącego globalnego porozumienia klimatycznego, które ma powstrzymać zmiany klimatu oraz przyspieszyć transformację energetyczno-gospodarczej w kierunku niskoemisyjnym. Cykl analiz poświęconych globalnej polityce klimatycznej pozwala lepiej zrozumieć COP21.
W porównaniu z poprzednimi konferencjami w Kopenhadze i Warszawie, Szczyt w Paryżu budzi duże nadzieje na ambitne i perspektywiczne ustalenia. Jak podkreśla unijny Komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Arias Cañete:
„W Paryżu staniemy przed historyczną szansą, której nie wolno nam przegapić. Przed konferencją ponad 170 krajów, odpowiedzialnych za ponad 95 proc. światowych emisji, przedstawiło już swoje zobowiązania klimatyczne. To prawdziwy przełom. A zarazem: wyraźny dowód, że rządy krajowe zgodnie uznają tę kwestię za pilną i są zdeterminowane, otworzyć w Paryżu nowy rozdział walki ze zmianami klimatu”
Pozytywnie nastawiona dla aktywnej polityki klimatycznej jest także opinia publiczna. Z najnowszych badań Eurobarometru wynika, że ponad 90% Europejek i Europejczyków popiera krajowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia udziału energii odnawialnych w bilansie energetycznym. Ponad 80% jest świadomych dodatkowych korzyści z nimi związanych w postaci rozwoju gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy. W związku z tym dossier zgłębia także temat roli społeczeństwa obywatelskiego w kontekście ochrony ekosystemu i ambitnej transformacji systemowej.