Za nami pierwszy rok doświadczeń w zakresie realizacji nowej usługi prowadzonej przez Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Lesznie. W roku 2012 w katalogu narzędzi wsparcia Projektodawców Europejskiego Funduszu Społecznego pojawiła się wizyta wspierająca.
Dla przypomnienia, czym jest wizyta wspierająca?
Wizyta ta polega na merytorycznym wsparciu Projektodawców przez Doradczynie Regionalnego Ośrodka Europejskiego Funduszu Społecznego w Lesznie. Pomoc ta opiera się na weryfikacji przedłożonej przez projektodawcę dokumentacji projektowej, zgodnie z regułą proporcjonalności, oraz badaniu jej zgodności z obowiązującymi Wytycznymi. Wizyta nie ma charakteru kontroli!
O czym zatem należy pamiętać oraz jakich błędów unikać realizując projekt? Poniżej prezentuję kilka kwestii najczęściej poddawanych weryfikacji.
Po pierwsze umowa
Umowa o dofinansowanie na realizację projektu jest pierwszym dokumentem z jakim powinien zapoznać się Projektodawca. Umowa określa prawa i obowiązki stron związane z realizacją projektu. Znajdziemy w niej takie informacje jak: zasady płatności, zasady monitoringu i kontroli. Ponadto umowa taka zawiera procedury zlecania zadań merytorycznych, wytyczne dotyczące archiwizacji dokumentacji projektowej. Znajduje się tam również wzór oświadczenia uczestnika projektu zwanym dawniej oświadczeniem do przetwarzania danych osobowych. Niestety, jak wynika z naszego doświadczenia, umowa bywa często zaniedbywana.
Po drugie kwalifikowalność uczestników projektu
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako Instytucja Zarządzająca nie przedstawiła wzoru deklaracji uczestnika projektu. Oczywiście w wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zostało ujęte co powinna zawierać deklaracja, jednakże Projektodawcy mają spore trudności by zawrzeć w niej wszystkie istotne informacje. Warto, by taka deklaracja zawierała:
- wyrażenie woli uczestniczenia w projekcie,
- oświadczenie uczestnika o spełnieniu kryteriów kwalifikowalności uprawniających do udziału w projekcie,
- data i podpis uczestnika projektu,
- pouczenie o odpowiedzialności za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą.
Sama deklaracja oczywiście nie wystarczy. Ważny jest prowadzony proces rekrutacji uczestników projektu. Rekrutacja winna być prowadzona zgodnie z zapisami zawartymi we wniosku o dofinansowanie projektu jak również innymi dokumentami np. Wytycznymi instytucji pośredniczącej w zakresie realizacji działań w ramach POKL.
Po trzecie przestrzeganie zasad przejrzystości i konkurencyjności wydatków
Zasada ta dotyczy wszystkich Projektodawców. Zgodnie ze wspomnianymi już wytycznymi ważne jest przestrzeganie zasad przejrzystości i konkurencyjności wydatków. Projektodawcy zobowiązani są do stosowania zasady konkurencyjności w przypadku podmiotów spoza sektora finansów publicznych oraz prawa zamówień publicznych (sektor publiczny w przypadku gdy wszystkie zamówienia przekraczają i/lub równoważą się w wartości 14 tysięcy euro netto). Pamiętajmy, że najistotniejszym elementem jest poprawne przygotowanie zapytań ofertowych oraz określenie ich jasnych kryteriów.
Zasada efektywnego zarządzania finansami ma zastosowanie u wszystkich projektodawców w przypadku gdy zamówienia przekraczają 20 tysięcy złotych netto a nie przekraczają 14 tysięcy euro netto. Dotyczy ona rozeznania rynku czyli porównania cen u przynajmniej trzech potencjalnych dostawców. Oznacza to, że nie musimy wysyłać zapytania ofertowego tak jak to ma miejsce w przypadku zasady konkurencyjności, należy jedynie zweryfikować ceny dostępne na rynku. Ważne jest aby mieć rozeznane trzy ceny a nie wysłać zapytania do trzech potencjalnych dostawców.
Po czwarte prowadzenie dokumentacji merytorycznej i finansowej projektu
Po piąte promocja projektu
Obowiązek prowadzenia działań informacyjnych i promocyjnych zawarty jest w Rozporządzeniu Rady Wspólnoty Europejskiej z 2006 r., ustanawiającym przepisy ogólne dotyczące między innymi Europejskiego Funduszu Społecznego.
W latach 2007-2013 obowiązującym dokumentem tym zakresie jest Plan komunikacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jako dokument strategiczny, wyznacza orientacyjne kierunki działań informacyjnych i promocyjnych. Ponadto określa zasady komunikacji w ramach Programu z uwzględnieniem spójnej wizualizacji i przekazu. Stosowanie zasad i rozwiązań przyjętych w tym dokumencie jest obligatoryjne dla Projektodawców realizujących projekty ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Integralną częścią Planu komunikacji PO KL są Wytyczne dotyczące oznaczania projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które są załącznikiem Planu komunikacji PO KL. Aby skutecznie realizować działania promocyjne w projekcie, warto zapoznać się z ww. dokumentami.
Podstawowym obowiązkiem projektodawcy jest poinformowanie uczestników, że współuczestniczą w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Promocja odgrywa bardzo znaczącą rolę w kontekście osiągnięcia założonych rezultatów i planowanych celów projektu.
Jeżeli macie Państwo pytania czy wątpliwości, zachęcam do korzystania z bezpłatnych usług Regionalnego Ośrodka EFS w Lesznie.
Informacje o aktualnym konkursach ogłaszanych przez Wojewódzki Urząd Pracyw Poznaniu oraz o szkoleniach organizowanych przez Centrum PISOP w ramach projektu pn. Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie, znajdą Państwo na stronie Ośrodka www.leszno.roEFS.pl
Pobierz
-
201212101104290702
829558_201212101104290702 ・38.72 kB
-
201212200959560560
831470_201212200959560560 ・38.72 kB