Dolny Śląsk. Wielkopolska. Lubuskie. W trosce o jakość psychiatrii środowiskowej [RELACJA]
W weekend 12-13 kwietnia we Wrocławiu odbyły się szkolenia terapeutów ośrodków wsparcia, środowiskowych domów samopomocy dla osób chorujących psychicznie. Szkolenia z nowoczesnej metody MCT są częścią program treningów metapoznawczych realizowanego przez Fundację Concordia dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy EOG oraz Fundacji im S. Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Wrocławskie szkolenie było pierwszym z 6 zaplanowanych.
12 i 14 kwietnia w gmachu SWPS we Wrocławiu odbyły się pierwsze szkolenia dla terapeutów z ośrodków wsparcia z terenu Dolnego Śląska. Szkolenie prowadził dr n med. Łukasz Gawęda, psycholog. Adiunkt w II Klinice Psychiatrycznej, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej; zajmuje się poznawczymi modelami psychoz, szczególnie omamów słuchowych; autor licznych publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Autor polskiej wersji treningu meta-poznawczego dla pacjentów z psychozami schizofrenicznymi.
12 kwietnia w szkoleniu wzięli udział terapeuci między innymi z ośrodków w Jaworze, Bolesławcu, Brzegu Dolnym, Bystrzycy Kłodzkiej, Chojnowie, Dzierżoniowie, Głogowie, Kamiennej Górze, Kłodzku, Nowej Rudzie, Strzelinie i Bielawie. W szkoleniu 12 kwietnia wzięło udział 20 osób. 13 kwietnia w szkoleniu wzięli udział terapeuci z ośrodków z Wrocławia, Wołowa, Zgorzelca, Lądka Zdroju, Chojnowa, Oleśnicy, Oleśnicy Małej, Piersna, Środy Śląskiej. W szkoleniu wzięło udział 21 osób.
Kolejnym etapem programu treningów metapoznawczych na Dolnym Śląsku będzie praca metodą MCT w ośrodkach. W trakcie realizacji programu terapeuci przeprowadzą badania przygotowane przez dr Gawędę.
Do końca kwietnia w pełni zostanie uruchomiona strona internetowa projektu www.metapoznanie.pl, na której będą się prezentować ośrodki biorące udział w projekcie.
Kolejne szkolenia odbędą się pod koniec kwietnia w Wielkopolsce oraz na początku maja na Ziemi Lubuskiej. W ramach projektu nową metodą terapeutyczną zostanie objętych około 600 pacjentów z 3 województw. W kolejnych latach szkolenia będą prowadzone także w pozostałych województwach.
Źródło: Fundacja Concordia