Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Dolnośląskie. Skompletowano bazę NGO działających na rzecz polityki równościowej
Paulina Grycz
Zespół Fundacji Grejpfrut zakończył opracowanie kontaktowej bazy NGO-sów działających na rzecz polityki równościowej, w ramach projektu "Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku".
Zespół Fundacji Grejpfrut zakończył opracowanie kontaktowej bazy NGO-sów działających na rzecz polityki równościowej, w ramach projektu Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku. Głównym celem bazy jest usystematyzowanie informacji dotyczących potencjału organizacji, które mogą włączyć się w rozwój polityki równościowej na Dolnym Śląsku, realizowanej przez m. in. jednostki samorządu terytorialnego. NGO działają w różnych obszarach dyskryminacji, takich jak: pochodzenie społeczne, etniczne, bądź narodowe, orientacja seksualna, rasa, religia, wiek, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność, podejmując inicjatywy równościowe lub zapobiegając zjawisku nierówności.
Zbiór informacji na temat organizacji działających w wyżej wymienionych obszarach został podzielony na trzy etapy. Pierwszy z nich (trwał od końca kwietnia do końca sierpnia br.) opierał się przede wszystkim na wyszukaniu, gromadzeniu podstawowych informacji i wstępnej weryfikacji poszczególnych stowarzyszeń/fundacji, które zajmują się daną dziedziną. Etap drugi polegał na wyborze organizacji aktualnie działających, a także na zabraniu wiadomości je charakteryzujących, które następnie umieściliśmy w bazie (tj. nazwa, adres, adres e-mail, numer telefonu, adres strony internetowej oraz obszar działań) – prace zakończyliśmy w październiku. W ostatnim etapie opracowania bazy, kontaktowaliśmy się z określonymi organizacjami, aby pozyskać informacje czy jeszcze działają w sektorze pozarządowym i czy podejmują się inicjatyw równościowych. (Część z nich zakończyła swoją działalność, część potwierdziła istnienie i działanie na rzez polityki równościowej.) Ukończona baza NGO-sów liczy sobie 120 pozycji. W każdym etapie prac zasięgaliśmy informacji udostępnionych przez dolnośląskie urzędy miast, gmin, powiatów, jak również informacji zawartych w kartach zgłoszeniowych, które przesłały nam mailowo organizacje, a także wiadomości dostępnych na stronach internetowych (takich jak www.ngo.pl czy www.dfopwww.hp.pl).
Proces tworzenia bazy był nie lada wyzwaniem, ponieważ część informacji o określonych jednostkach była minimalna, bądź jej brakowało. Największy problem odnotowaliśmy z odnalezieniem organizacji, które działają na rzecz polityki równościowej w takich obszarach jak: pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, rasa, religia, ubóstwo. Można zaryzykować stwierdzeniem, że na Dolnym Śląsku działania w tym kierunku są rzadkie, mimo że problem dyskryminacji ze względu na wymienione cechy jest obecny. Przeważają natomiast organizacje, które w swoich działaniach skupiają się na przeciwdziałaniu nierówności ze względu na pochodzenie społeczne czy narodowe, niepełnosprawność, płeć, wiek.
Stworzona baza kontaktowa będzie dostępna na stronach: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Grejpfrut. Ufamy, że informacje w niej zawarte będą pomocne podmiotom ze wszystkich sektorów. Do bazy będzie miała dostęp także każda osoba, która szuka wiadomości na temat stowarzyszeń/fundacji działających na rzecz polityki równościowej.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Grejpfrut.
Źródło: Fundacja Grejpfrut
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.