Polska Misja Medyczna rozpoczyna kolejną rekrutację do zespołu szybkiego reagowania PMM Vasco Emergency Team. Jego zadaniem jest pomoc w momentach nagłych katastrof naturalnych i konfliktów. Szkolenia zespołu przebiega zgodnie ze standardami WHO, aby w ciągu najbliższych dwóch lat dołączyć do grona 32 akredytowanych jednostek na całym świecie.
Polska Misja Medyczna od 24 lat pomaga ofiarom wojen, katastrof i kataklizmów, angażując się obecnie w pomoc na terytorium Ukrainy. W swoich działaniach korzysta z wiedzy i doświadczenia lekarzy-wolontariuszy, którzy dzięki odbytym misjom znają skalę zapotrzebowania na zespoły ratunkowe. Zespół ratownictwa medycznego będzie posiadać profesjonalną kadrę medyczną z własnym zapleczem sprzętowym i logistycznym, będzie gotowy do podjęcia działań w ciągu 24-48 godzin od zdarzenia i obecny na miejscu przez co najmniej 2-3 tygodnie.
Zgłoszenia ochotników przyjmowane są na stronie www.pmm.org.pl/pmm-vasco-emergency-team.
Pierwsi zrekrutowani członkowie zespołu spotkali się w październiku minionego roku w karkonoskich Kowarach, gdzie na terenie zamkniętej kopalni uczyli się współpracy w warunkach odbiegających od tych, które znają ze szpitalnych sal. Przygotowane dla nich zadania miały zweryfikować umiejętność działania w stresie i w obcym środowisku oraz pokazać, w jaki sposób nawiąże się współpraca w całym zespole. Już kilka tygodni później część uczestników znalazła się w Jordanii, gdzie wraz z lokalnymi lekarzami i trenerami odwiedzili nieformalne obozy dla syryjskich uchodźców, w których Polska Misja Medyczna od wielu lat prowadzi projekty pomocowe.
– Do skutecznego działania jako zespół emergency potrzebujemy kilkudziesięciu specjalistów, przygotowanych do działania w skrajnie trudnych i różnych warunkach i społecznościach, z pacjentami którzy doświadczyli traumatycznych przeżyć. Dlatego przez cały rok będziemy zaangażowani w intensywną pracę nad budowaniem zgranego, sprawnie funkcjonującego zespołu, a wyjazdy szkoleniowe będą nastawione na uwrażliwienie lekarzy i ratowników na potrzeby pacjentów – mówi Wioletta Węgorowska-Mosz z Polskiej Misji Medycznej, koordynatorka projektu.
Wciąż trwa rekrutację dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek i psychologów gotowych do pracy w ekstremalnych warunkach. Najbliższe szkolenie terenowe dla dotychczasowych i nowych członków zespołu odbędzie się w dniach 10-12 marca. Aby wziąć w nim udział, trzeba jednak przejść przez dwa etapy rekrutacji.
– W pierwszym etapie oceniane będą kwalifikacje formalne, a następnie predyspozycje psychofizyczne – otwartość na inne kultury, zdolność do analitycznego myślenia, działanie pod presją czasu. Wolontariusze muszą posiadać czynne prawo wykonywania zawodu, co najmniej 3 lata doświadczenia w pracy (w przypadku lekarzy) oraz znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym – informuje Wioletta Węgorowska-Mosz, koordynatorka zespołu.
Wolontariuszom, którzy przejdą rekrutację, PMM Vasco Emergency Team oferuje udział w szkoleniach, obowiązkowych i doskonalących, zarówno medycznych jak i niemedycznych, okazję do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami o systemach ochrony zdrowia i warunkach udzielania pomocy w różnych częściach świata z międzynarodowymi ekspertami, pracę w oparciu o standardy WHO, a także rozwój zawodowy w obszarze medycyny ekstremalnej i medycyny podróży. Wolontariusze będą mieli zapewniony przelot, zakwaterowanie, diety i wyżywienie, a także ubezpieczenie podróży.
Polska Misja Medyczna to jedna z niewielu polskich organizacji pozarządowych, które specjalizują się i udzielają pomocy medycznej. Od 1999 roku Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna pomaga ofiarom wojen, katastrof i kataklizmów. Działania PMM opierają się na pracy wolontariuszy: lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarzy, rehabilitantów, a także psychologów i analityków medycznych.
Vasco Electronics zajmuje się projektowaniem, programowaniem i produkcją tłumaczy mowy. W swojej ofercie posiada rozwiązania, które ułatwiają porozumiewanie się w językach obcych. Firma jest liderem sprzedaży tłumaczy elektronicznych w Europie. W 2021 roku firma sprzedała 50 tys. urządzeń. Z elektronicznych tłumaczy Vasco Electronics korzystają policjanci, służby ratownicze, urzędnicy, wojsko, a także uczelnie i szpitale na całym świecie. Od wybuchu wojny w Ukrainie tłumacze Vasco wspierają organizacje pozarządowe oraz szpitale w komunikacji z uchodźcami.