Monika Koperska, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego dziś o 19.00 zmierzy się najlepszymi na świecie popularyzatorami nauki, zwycięzcami krajowych edycji FameLabu.
FameLab przypomina znane konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, chemicy, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty na to, aby sposób zrozumiały i ciekawy opowiedzieć o zagadnieniach badawczych, którymi na co dzień się zajmują.
Monika Koperska: - FameLab wypełnia lukę pomiędzy uprawianiem nauki a prezentowaniem jej ludziom. Przystępnym językiem staramy się przybliżyć to, czym zajmujemy się na co dzień. Tematem mojej prezentacji jest papier jako najlepszy nośnik informacji. Kiedy zapisujemy dane na dysku komputera najczęściej nie zastanawiamy się ile ów zapis przetrwa. Z badań wiemy, że zaczyna on zanikać już po kilku latach, a po kilkunastu może być zupełnie nieczytelny. Produkowane dziś książki są w stanie przetrwać 300-400 lat. Dlatego uświadamiam ludziom, że liczy się nie tylko ile informacji damy radę zmieścić w danym miejscu ale ile czasu one tam przetrwają. Wszyscy finaliści FameLab International są świetnie przygotowani, ale między nami nie ma twardej rywalizacji. Każda z osób biorących udział w finale pokazuje wielką klasę. To nie tylko niesamowici naukowcy, ale też wspaniali, młodzi ludzie zarażeni pasją swojej dyscypliny.
Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego. Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako absolwentka programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Aktualnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jak udało się nam ustalić, nagrodę za zwycięstwo w polskiej edycji FameLabu Monika przeznaczyła na sfinansowanie wyjazdu na finał międzynarodowy, trójki młodych, polskich naukowców. Są to Katarzyna Pajerska, Janek Major oraz Dariusz Aksamit. Wszyscy oni walczyli o tytuł naukowego idola w polskiej edycji konkursu. Dziś wspierają Monikę w walce o naukowego idola świata. Gratulujemy sportowej postawy!
Źródło: Towarzystwo Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego