#DobryInternet: Jak zaplanować współpracę z e-wolontariuszami? [patronat ngo.pl]
Siłą projektów e-wolontariackich są e-wolontariusze - osoby, które w sposób dobrowolny i bez oczekiwania wynagrodzenia wspierają jego realizację za pośrednictwem Internetu. Wolontariusze to skarb, o który należy odpowiednio się zatroszczyć. Jak przygotować się do współpracy z e-wolontariuszami?
Siłą projektów e-wolontariackich są e-wolontariusze – osoby, które w sposób dobrowolny i bez oczekiwania wynagrodzenia wspierają jego realizację za pośrednictwem Internetu.
To osoby, których działalność nie zna żadnych granic – mogą mieszkać setki kilometrów od siedziby organizacji, której pomagają i chociaż mogą nigdy nie mieć okazji spotkać się z organizatorami projektu na żywo, są bardzo zaangażowane i swoje zadania wykonują bardzo starannie.
Wolontariusze to skarb, o który należy odpowiednio się zatroszczyć. Jak przygotować się do współpracy z e-wolontariuszami?
Współpraca bezpośrednia vs. masowa
Współpraca z e-wolontariuszami może być zorganizowana na kilka sposobów, w zależności od potrzeb i charakteru projektu. Dla ułatwienia możemy wyróżnić:
-
E-wolontariat bezpośredni – projekty, w których relacje pomiędzy organizatorami a e-wolontariuszami przypominają relacje znane z tradycyjnego wolontariatu: e-wolontariusze zazwyczaj wybierani są w drodze rekrutacji, organizatorzy podpisują z nimi porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich, rozdzielają pomiędzy nich zadania i monitorują ich wykonanie. Przykład projektu: No Job No fun – internetowe doradztwo zawodowe prowadzone przez e-wolontariuszy przygotowanych przez stowarzyszenie Absolwenci na Walizkach.
- E-wolontariat masowy – projekty angażujące dużą liczbę osób, w których zadania wykonywane są na zasadzie crowdsourcingu. Często do tego typu projektów może przyłączyć się każdy, nie ma rekrutacji, a porozumienie o wykonywaniu świadczeń e-wolontariackich zastąpione jest regulaminem strony lub aplikacji, za pośrednictwem której odbywa się e-wolontariat. Przykład projektu: Wikipedia – do grona redaktorów tej największej na świcie wolnej encyklopedii może dołączyć każda chętna osoba..
E-wolontariat bezpośredni
E-wolontariat masowy
NGO zamieszczają na TuDu zadania dla wolontariuszy, a e-wolontariusze wypełniają je bezpośrednio przez aplikację.
Grunt to dobre przygotowanie!
Jeśli włożycie odpowiednio dużo pracy na etapie planowania współpracy z e-wolontariuszami, później szybko przekonacie się, że może być ona bardzo przyjemna i efektywna. Wszak razem możemy więcej!
Twórz #DobryInternet!
Jeśli masz pomysł na projekt społeczny, w który zaangażowani będą e-wolontariusze, zgłoś go do konkursu „Odkryj e-wolontariat”! Konkurs wspiera i nagradza projekty społeczne, które:
-
Prowadzone są głównie w Internecie.
-
Ich celem jest rozwiązanie problemu społecznego lub budowanie dobra wspólnego.
-
Są działalnością non-profit lub non-for-profit.
- W ich prowadzenie i rozwijanie zaangażowani są internauci i społeczności internetowe, działający na zasadach e-wolontariatu (dobrowolnie, bez oczekiwania wynagrodzenia i za pośrednictwem Internetu).
Nagrodami w konkursie są:
-
Udział w programie edukacyjnym, obejmującym m.in. dwudniowe warsztaty stacjonarne i kurs e-learningowy, podczas którego profesjonaliści z zakresu e-wolontariatu, nowych technologii, bezpieczeństwa w Internecie i biznesu pomogą uczestnikom dopracować pomysły na projekty e-wolontariackie.
-
Wsparcie ekspertów na etapie tworzenia i wdrażania projektu.
-
Granty w wysokości 10 000 zł na wdrożenie projektu dla najciekawszych pomysłów.
- Sieciowanie – kontakt ze społecznością organizatorów projektów e-wolontariackich z całej Polski.
Zgłoś swój pomysł!
Źródło: Odkryj e-wolontariat