Dobry Wolontariat: S jak Sport
Podczas dużych imprez są zawsze na drugim planie, ale gdyby ich zabrakło nie byłoby w Rybniku tylu sportowych wydarzeń. Poznajcie receptę na dobry wolontariat w Centrum Promocji Sportu ACTIVE.
Alfabet dobrych praktyk, to opis ciekawych metod współpracy z ochotnikami stosowanych przez organizacje i instytucje przyjazne wolontariuszom. W każdej historii skupiamy się na tych aspektach współpracy, które mogą stać się podpowiedzią lub inspiracją, jak wzmacniać działania z wolontariuszami w organizacjach.
Centrum Promocji Sportu ACTIVE organizuje swoje działania głównie w oparciu o pomoc i współpracę z wolontariuszami – to dzięki ich zaangażowaniu odbywa się w Rybniku i na terenie całego woj. śląskiego tak duża liczba imprez sportowych. Ochotnicy tworzą zaplecze organizacyjne imprez sportowych - od wyścigów i maratonów po rajdy rowerowe i biegi na orientację. Silnego zespołu wolontariuszy nie zabrakło w ostatnim czasie przy takich imprezach, jak: Tour de Rybnik, Biegu Wiosny, Rybnickiego Rajdu Rowerowego czy Silesia Marathon. Zadań jest bardzo wiele i są one różnorodne - wolontariusze pomagają na przykład w odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu tras czy przy obsłudze punktów odżywczych oraz informacyjnych. Centrum ACTIVE dba o to, aby ochotnicy, których przyjmuje do współpracy mieli zawsze dobrze rozplanowane obowiązki, żeby ich czas i zaangażowanie nie były marnotrawione. Dzięki temu zarówno wolontariusze, jak i pracownicy Centrum są zadowoleni ze współpracy. Dobre rozplanowanie pracy jest bardzo ważne z punktu widzenia takich imprez masowych, a dla stowarzyszenia ACTIVE to priorytet.
PAMIĘTAJ, aby planując akcje, do których zapraszasz wolontariuszy, jasno określić swoje zapotrzebowanie. Wolontariusz, którego czas i zaangażowanie nie będzie dobrze spożytkowane poczuje się niepotrzebny lub znudzi się i odejdzie.
Ocena wolontariusza się liczy
W realizacji imprez sportowych ważna jest dobra organizacja pracy oraz zgrany i zaangażowany zespół. Active kładzie szczególny nacisk na to, aby udoskonalać współpracę z wolontariuszami, dlatego zespół stowarzyszenia liczy się z ich opinią i wrażeniami. Dzięki uwagom wolontariuszy, koordynatorzy akcji mogą wprowadzać zmiany do sposobu prowadzenia wydarzeń i ulepszać je.
Active wypracowało na swoje potrzeby własne sposoby zbierania opinii wolontariuszy. Na zakończenie każdej imprezy sportowej ochotnicy spotykają się, aby „na gorąco” wymienić się spostrzeżeniami z zakończonego wydarzenia. Kiedy emocje już opadną i można spojrzeć na minione działania z dystansu, wolontariusze dzielą się swoimi uwagami on-line. Koordynatorzy wolontariatu stworzyli specjalną, zamkniętą grupę na portalu społecznościowym, do której dostęp mają tylko wolontariusze Centrum. Na Facebooku można nie tylko napisać swoje spostrzeżenia, ale też skomentować uwagi innych osób. Grupa wolontariuszy współpracujących ze stowarzyszeniem jest dość liczna, dlatego takie narzędzie internetowe doskonale sprawdza się w pozyskiwaniu informacji zwrotnej. Organizatorzy wolontariatu mogą w prosty sposób zweryfikować, które rozwiązania im się sprawdzają, a które wymagają udoskonalenia. Dzięki temu wolontariusze mają poczucie, że ich zdanie się liczy, że mają realny wpływ na kształt i przebieg wydarzeń sportowych w Rybniku.
PAMIĘTAJ, że wolontariusze mogą być cennym źródłem porad, które wzmocnią i ulepszą działania Twojej organizacji.
Program Dobry Wolontariat współfinansowany jest przez PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.