Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Tworzą cyfrowe archiwum regionu oraz przygotowują wielojęzyczne przewodniki po swojej okolicy. Stają się animatorami życia lokalnego, zachęcając młode pokolenie do czytania książek. Dzięki nim biblioteka zmienia swoje oblicze stając się miejscem, do którego chce się wracać i działać. Poznajcie receptę na dobry wolontariat w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu!
Alfabet dobrych praktyk, to opis ciekawych metod współpracy z ochotnikami stosowanych przez organizacje i instytucje przyjazne wolontariuszom. W każdej historii skupiamy się na tych aspektach współpracy, które mogą stać się podpowiedzią lub inspiracją, jak wzmacniać działania z wolontariuszami w organizacjach.
Obustronne korzyści
Reklama
Poszukując wsparcia, pracownicy biblioteki w Olkuszu dokładnie wiedzą, jakich umiejętności oczekują od swoich pomocników – m.in. obsługi programów graficznych, znajomości języków obcych, umiejętności animacyjnych. Dzięki temu wolontariuszom powierzane są odpowiedzialne i rozwijające zadania. To dzięki ich pracy biblioteka tworzy elektroniczny katalog starych lokalnych czasopism, magazynów i dokumentów, wielojęzyczne przewodniki po mieście, digitalizuje swoje zbiory. Wolontariusze mają także możliwość wyjścia z własną inicjatywą. Prowadzą spotkania z młodszymi czytelnikami - Akademię Rozwoju czy Spotkania z książką. Pomysł wyszedł od jednego z wolontariuszy, a teraz kolejni młodzi ludzie prowadzą dla dzieci kurs szybkiego czytania, pokazują jak tworzyć mapy myśli, ćwiczą techniki kojarzenia i zapamiętywania. Na takiej współpracy zyskują wszyscy. Receptą na sukces wolontariatu w olkuskiej bibliotece jest dobrze przemyślana wizja wolontariatu, która wpisuje się w działalność i potrzeby tego typu instytucji.
Choć Biblioteka Publiczna w Olkuszu współpracuje z ochotnikami od niedawna, jest przykładem instytucji, która dobrze przemyślała korzyści jakie mogą płynąć z wolontariatu zarówno dla biblioteki jak i dla samych ochotników. Biblioteka zaprasza do współpracy licealistów, ponieważ chce dać młodym ludziom szansę na rozwój umiejętności przydatnych w późniejszym życiu zawodowym, a jednocześnie chce tchnąć nowe życie w swoje dotychczasowe działania.
PAMIĘTAJ, żeby nie ograniczać zadań wolontariuszy do pomocy doraźnej lub pracy porządkowej. Zacznij myśleć o wolontariuszu jako o kimś, kto inspiruje, motywuje i wspiera zespół w codziennych pracach oraz ożywi działania Twojej organizacji/instytucji.
Poznać od podszewki – o wprowadzaniu wolontariusza w życie instytucji
Biblioteka w Olkuszu podchodzi do współpracy z wolontariuszami bardzo poważnie, bo wierzy, że ta współpraca przyniesie korzyść nie tylko instytucji, ale też pomoże młodzieży odnaleźć się na rynku pracy w przyszłości. Właśnie dlatego zespół biblioteki zaczyna od profesjonalnego wprowadzenia ochotników w działania instytucji. W pierwszym okresie swojej pracy w Bibliotece wolontariusz zapoznawany jest z zasadami funkcjonowania całego mechanizmu bibliotecznego, poznaje wszystkie działy, poznaje wszystkich pracowników. Podobnie jak regularni pracownicy biblioteki, wolontariusze przechodzą szkolenie BHP. Otrzymują również wydzielone stanowisko pracy oraz instruktarz jak korzystać ze sprzętu przydatnego w realizacji działań archiwizacyjnych. Choć nad pracą wolontariuszy czuwa koordynator, to jednak znają oni wszystkich pracowników. Zespół biblioteki zna obowiązki i szanuje pracę ochotników, służąc jednocześnie im pomocą. Dzięki temu wolontariusze zyskują wiedzę i doświadczenie znacznie wykraczające poza swoje indywidualne zadania.
PORADA: Zaplanuj w razie potrzeby skierowanie wolontariusza na odpowiednie przeszkolenie, które podniesie jego kwalifikacje i umożliwi lepsze wykonanie zadań. Profesjonalne przygotowanie i wdrożenie wolontariusza sprawi, że poczuje się on potraktowany poważnie i profesjonalnie.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.