Dobry Wolontariat: A jak Atrakcyjność
Międzykulturowość to ich domena - jako ochotnicy działają na styku kultur. Są ambasadorami imigrantów, repatriantów i uchodźców, pomagając im jak najlepiej dostosować się do nowych warunków życia. Wspierając innych, wolontariusze rozwijają unikatowe umiejętności i realizują swoje pasje. Atrakcyjność działań sprawia, że nowi wolontariusze zgłaszają się w zasadzie nieustannie. Poznajcie receptę na dobry wolontariat w Fundacji Ocalenie.
Alfabet dobrych praktyk to opis ciekawych metod współpracy z ochotnikami stosowanych przez organizacje i instytucje przyjazne wolontariuszom. W każdej historii skupiamy się na tych aspektach współpracy, które mogą stać się podpowiedzią lub inspiracją, jak wzmacniać działania z wolontariuszami w organizacjach.
PORADA: Opowiedz wolontariuszowi o misji i celach organizacji, o tym, czym się zajmujecie, do czego dążycie. To pozwoli mu zrozumieć wagę realizowanych działań (nawet tych najdrobniejszych) i wzmocni identyfikację z organizacją, na rzecz której pracuje.
Właściwy człowiek na właściwym miejscu, czyli analiza się opłaca
Wolontariusz, który przyśle zgłoszenie oraz CV zapraszany jest na rozmowę, podczas której wspólnie z koordynatorką analizuje swoje umiejętności i zainteresowania. Na tej podstawie wybiera obszar w którym będzie działał. Po wstępnych ustaleniach kandydat kierowany jest na dwudniowe szkolenie o tematyce międzykulturowej oraz szkolenie z zakresu obszaru, w który chce się zaangażować (praca z dziećmi, dydaktyka języka polskiego, zagadnienia prawne).
Dzięki tak starannemu przygotowaniu zarówno fundacja, jak i wolontariusz mają możliwość przekonać się, czy dobrze określili zakres swoich obowiązków oraz czy działania organizacji są zgodne z oczekiwaniami kandydata. Wolontariusze doceniają fakt, że ich zainteresowania czy dotychczasowe doświadczenie zostały uwzględnione przy doborze obowiązków, że nie zaczynają od zera. Dzięki temu zyskują dodatkową motywację do angażowania się w działania Ocalenia. Takie wzmocnienie ich dotychczasowego potencjału to coś więcej niż tylko doraźna korzyść dla fundacji. I wolontariusze to doceniają.
PORADA: Jeśli pozwala na to specyfika działań Twojej organizacji, postaraj się indywidualnie dobierać zadania do wolontariuszy tak, aby odzwierciedlały one jego umiejętności i zainteresowania.