Święta to wyjątkowy czas, spędzany w gronie rodziny i przyjaciół. Istotną ich częścią są zakupy spożywcze. Warto je zaplanować tak, aby nie gromadzić zbytecznych produktów.
Według raportu Federacji Polskich Banków Żywności, w Polsce każdego roku marnowane jest 4,8 mln ton jedzenia. Częstym efektem zakupów jest wyrzucanie dużej ilości jednorazowych opakowań pozostałych po nabytych produktach. Można tego uniknąć. Wybierając się na przedświąteczne zakupy należy pamiętać o zabraniu przygotowanej listy produktów oraz opakowań wielorazowych. Można zabrać ze sobą czyste słoiki, pojemniki, wielorazowe torby i woreczki na produkty sypkie. W ten sposób uniknąć można gromadzenia zbędnych, szkodliwych dla planety odpadów.
– Zachęcam do robienia odpowiedzialnych zakupów, w tym do zaopatrywania się w niezbędne produkty na warszawskich targowiskach. Kupując u swoich ulubionych sprzedawców wybierajmy mądrze – zarówno ilość towaru jak i jego opakowanie. Zabierajmy na zakupy swoje torby i woreczki wielorazowe. Rezygnujmy z korzystania z popularnych „zrywek”, które po jednym użyciu są wyrzucane na śmietnik i rozkładają się przez setki lat – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Odpowiedzialne zakupy
Po świeże owoce i warzywa, ale również ciasta, pieczywo czy wędliny, warto wybrać się na miejscowy bazarek. Oprócz robienia zakupów, lokalne targowiska są dobrym miejscem, gdzie można wymienić się przepisami kulinarnymi lub dobrymi praktykami dotyczącymi na przykład niemarnowania żywności. Można na nich też kupić wiosenne kwiaty do przystrojenia świątecznego stołu. W tym roku, robiąc zakupy na trzech warszawskich targowiskach można skorzystać z wielorazowych toreb i woreczków w ramach kampanii „Myślę~ nie marnuję opakowań” zorganizowanej przez Urząd m.st. Warszawy. W akcji uczestniczą targowiska:
• przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie,
• przy ul. Egipskiej róg ul. Afrykańskiej na Pradze-Południe,
• przy ul. Rembielińskiej 7A na Targówku.
Skuteczne edukowanie
Projekt realizowany będzie do końca kwietnia 2024 roku. W wielorazowe woreczki można zaopatrzyć się u niektórych kupców, a także edukatorów, którzy w określone dni i godziny dzielą się wiedzą na temat niemarnowania zasobów i ograniczania ilości odpadów.
Mieszkankom i mieszkańcom odwiedzającym targowiska pomysł przypadł do gustu. Wiele osób wraca po kolejne zakupy przynosząc ze sobą otrzymane torby i woreczki.
W pierwszym miesiącu akcji do mieszkańców trafiło blisko 500 materiałowych toreb i ponad 20 tysięcy wielorazowych woreczków. Organizatorzy wierzą, że wspólnie uda się zmienić nawyki warszawiaków.
Stołeczne bazarki zapraszają z własnymi torbami, woreczkami i innymi opakowaniami, nie tylko przy okazji świąt. Więcej informacji o kampanii „Myślę~ nie marnuję”.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy