– To ważna decyzja, która toruje drogę skutecznej ochronie funkcji przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Ale nie powinna być ostatnia – mówi Paweł Średziński z WWF Polska na temat ogłoszonej 17 maja 2012 r. decyzji ministra środowiska dotyczącej zwiększenia ochrony drzewostanu w Puszczy Białowieskiej.
Marcin Korolec, minister środowiska poinformował 17 maja 2012 r. o zatwierdzeniu dokumentu Plan Urządzania Lasu, który ma strategiczne znaczenie dla wieloletniej ochrony Puszczy Białowieskiej. Na jego podstawie przez kolejne 10 lat lasy Państwowe będą realizować działania przyrodnicze na terenie Puszczy Białowieskiej. Plan potwierdza, że pozyskanie drewna zostanie utrzymane na zmniejszonym, minimalnym poziomie 48,5 tys. m3 na rok. To ilość odpowiadająca potrzebom mieszkańców regionu Białowieży. Dodatkowo, pod pełną ochroną pozostają wszystkie drzewa, których wiek przekracza 100 lat.
– To pierwszy dobry krok w kierunku ochrony Puszczy Białowieskiej – ocenia Paweł Średziński, rzecznik prasowy WWF Polska, jednej z wielu organizacji, które od dawna zabiegają o lepszą ochronę tego cennego obszaru. – Mamy deklarację dotyczącą zmiany definicji drzewostanów 100-letnich na taką, która daje większe szanse na ich prawidłową ochronę. Jest także deklaracja dotycząca zakazu cięć pielęgnacyjnych w takich drzewostanach, które mogły być wykorzystywane do wycinki. Teraz czekamy na umocowanie prawne tych instrukcji.
Średziński zwraca uwagę także, że należy jeszcze skonfrontować rozplanowanie terenów, które wyjęte powinny być wyłączone spod cięć z tymi planowanymi przez Lasy Państwowe i sprawdzić, czy to się nie będzie pokrywać.
Trzymaj z Puszczą!
Wraz z Planem Urządzania Lasu Minister Środowiska ogłosił także strategiczny projekt „Trzymaj z Puszczą!”. Zgodnie z nim w Puszczy, we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym, powstanie nowoczesne centrum tworzenia i realizacji wieloletnich programów dla rozwoju tego obszaru i jego mieszkańców.
Ośrodkiem działań będzie Białowieski Park Narodowy. Kierunki pracy zespołu będzie wyznaczał komitet sterujący, w skład którego wejdą przedstawiciele samorządów, Lasów Państwowych, Białowieskiego Parku Narodowego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Środowiska oraz organizacji pozarządowych.
Pieniądze na uruchomienie projektu zapewni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w tym i kolejnych latach uruchamia z różnych źródeł ok. 35 mln zł na wsparcie dla tego regionu. Oprócz tych środków, finansowanie projektów będzie oparte o środki unijne (z V osi POIŚ) oraz Funduszu Leśnego. Dodatkowo możliwe do wykorzystania są środki z funduszu Life+, PROW i norweskiego mechanizmu finansowego.
Działanie centrum będzie skoordynowane z inwestycjami finansowanymi i uruchamianymi w regionie Puszczy Białowieskiej przez Lasy Państwowe, włączone we wspólne resortowe działania na rzecz Puszczy. Wartość działań na terenie gmin Puszczy Białowieskiej opiewa na ponad 17 mln złotych. Obejmują one m.in. modernizację dróg, budowę ścieżek edukacyjnych i infrastruktury turystycznej, np. takiej jak wieże obserwacyjne – w sumie to kilkanaście różnych działań dla Puszczy i mieszkańców.
Projekt obywatelski w Sejmie
Paweł Średziński nie wiąże decyzji ministra z zabiegami organizacji ekologicznych o zmianę prawodawstwa dotyczącego poszerzania granic i tworzenia nowych parków narodowych.
– To dwie różne sprawy – mówi. – Obywatelski projekt zmiany ustawy o ochronie przyrody dotyczy nie tylko Puszczy Białowieskiej, ale generalnie idei tworzenia parków narodowych. To jest obecnie kwestia decyzji parlamentarzystów. Wniosek trafił do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a następnie do podkomisji. Czekamy na wyniki tych prac.
Puszcza Białowieska jest unikatowym w skali świata kompleksem przyrodniczym. To jedyny fragment lasu pierwotnego w Europie zachowany w tak dobrym stanie i jednocześnie jedyny w Polsce Rezerwat UNESCO wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Białowieski Park Narodowy (po powiększeniu w 1996 r.) zajmuje ponad 10 tys. ha (w tym prawie 6 tys. ha objęte ochroną ścisłą), co stanowi 16,6 % polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Źródło: inf. własna, Ministerstwo Środowiska