Coraz częściej firmy mają świadomość potrzeby dbania o zdrowie psychiczne pracowników. Jak wygląda to w praktyce w Franklin Templeton?
Artykuł ukazał się w numerze 26/2021 magazynu As Biznesu. Cały numer dostępny tutaj.
W ostatnich latach tempo życia znacząco przyspieszyło. Do tego pojawiła się pandemia, która wprowadziła wiele ograniczeń wpływających na nasz komfort. W wyniku tego dbanie o dobre samopoczucie jest coraz trudniejsze. Dotyczy to także miejsca pracy. Globalne firmy, zatrudniające tysiące pracowników, oferują im benefity i szerokie wsparcie. Ich celem z jednej strony jest employer branding, z drugiej mają świadomość tego, że dobre samopoczucie pojedynczych pracowników wpływa na całą grupę.
Warto pójść o krok dalej i zadbać o ich dobrostan. Przy czym Zuzanna Niśkiewicz w artykule Dobrostan psychiczny i jego rola w życiu człowieka, definiuje go jako efekt poznawczej i emocjonalnej oceny własnego życia, na którą składa się wysoki poziom spełnienia i satysfakcji życiowej. Franklin Templeton jest przykładem globalnego przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników na całym świecie, w tym ok. 1000 osób w biurze w Poznaniu i Warszawie. Dlatego też firma oferuje dostęp do różnego rodzaju programów mających na celu dbać o ogólną kondycję psychiczną zespołu.
Bezpłatne konsultacje ze specjalistami
Przede wszystkim pracownicy mają dostęp do usług specjalistycznych, takich jak konsultacja psychologa, zawsze kiedy tego potrzebują. Na tym polu firma współpracuje z jednym z największych światowych dostawców całodobowego programu wspierania pracowników. Jak działanie programu wygląda w praktyce?
– Pracownik dzwoniąc pod wskazany numer telefonu może uzyskać wsparcie od specjalisty w wybranej przez siebie tematyce – wyjaśnia Anna Przybylak-Bonczyk, Benefits Consultant z Franklin Templeton. – Może to być wsparcie psychologiczne w sytuacjach zaburzeń nastroju czy depresji, przy problemach z nałogami, kłopotach finansowych, w relacjach z rodziną, przy wypaleniu zawodowym itp. Konsultacje mogą także dotyczyć tematów związanych z personalnym wellbeingiem czy karierą zawodową. Program dostępny jest globalnie, tak więc każdy pracownik Franklina na całym świecie ma do niego dostęp. Konsultacje są bezpłatne i poufne, co zapewnia niezbędny w takich sytuacjach komfort psychiczny.
Jak podkreśla Anna Przybylak-Bonczyk, pomimo tego że program dostępny jest od kilku lat, to dopiero od niedawna zaobserwowano większy wzrost zainteresowania tym benefitem wśród pracowników. – Myślę, że wynika to z mentalności jaką mamy w Polsce, gdzie sprawy zdrowia psychicznego są nadal tematami tabu i niechętnie korzysta się z pomocy specjalisty. Staramy się promować program wśród pracowników i zachęcać do korzystania.
Platforma wellbeing
Stan epidemiczny wprowadzony w 2020 roku spowodował ogólny spadek dobrego samopoczucia wśród ludzi na całym świecie. Skutkuje to między innymi wzrostem potrzeby konsultacji ze specjalistami, na co starają się odpowiadać także pracodawcy, w tym Franklin Templeton. W praktyce dział HR firmy podejmuje próby wyszukania rozwiązań, które mogą wpłynąć na polepszenie stanu psychicznego pracowników.
Najnowszym wdrożonym pomysłem jest uruchomiona niedawno platforma wellbeingowa. Ma ona na celu zrekompensowanie ograniczonego dostępu do dotychczasowych usług niedostępnych obecnie przez pandemię. I tak, aby dbać o siebie, platforma proponuje zatrudnionym możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowych online – wliczając w to sesje jogi oraz medytacji. Co jeszcze?
– Platforma jest gotowym rozwiązaniem – mówi Anna Przybylak-Bonczyk. Jest to program promujący zdrowy i aktywny styl życia. Umożliwia m.in. monitorowanie kroków, czasu poświęconego na aktywność fizyczną w ciągu dnia, liczenie kalorii, godzin snu czy organizowanie grupowych wyzwań. Platformę można synchronizować z aplikacją na telefon czy smartwatchem. Na platformie pracownik ma dostęp do webinarów, treningów online, porad z zakresu zdrowego stylu życia i odżywiania.
Platforma została uruchomiona niedawno, ale ma znacznie szersze cele niż tylko zachęcanie do aktywności sportowej. Firma bowiem stara się zapewnić szerokie wsparcie w różnych aspektach życia zawodowego i osobistego. Znajdują się na niej materiały z zakresu inwestowania, budowania stabilności finansowej, rozwijania kariery zawodowej czy własnego potencjału przy jednoczesnym budowaniu odporności psychicznej. Stąd na platformie można znaleźć materiały dotyczące radzenia sobie ze stresem czy symptomami wypalenia zawodowego.
– Nasz dział komunikacji cyklicznie przygotowuje różnego rodzaju artykuły wspierające równowagę psychiczną pracowników. Zwiększyliśmy również ilość dostępnych konsultacji z psychologiem i psychiatrą w pakietach medycznych. W trakcie trwania pandemii utworzyło się kilka dodatkowych grup tematycznych, w ramach których pracownicy mogą wirtualnie spotykać się z innymi osobami i dzielić swoimi pasjami lub po prostu potraktować to jako chwile wytchnienia w obecnej sytuacji – dodaje Iwona Lubańska, HR Consultant, reprezentująca Franklin Templeton.
Miesiąc Zdrowia Psychicznego
Ponadto w ciągu roku organizowane są w firmie cykliczne inicjatywy tematyczne, jak np. Miesiąc Zdrowia, Miesiąc Kobiet czy Miesiąc budowania świadomości wokół niepełnosprawności. Maj natomiast jest Miesiącem Zdrowia Psychicznego. Jest to inicjatywa grupy pracowniczej pn. ABLE (ang. zdolny). W firmach funkcjonują różne nazwy takich grup, które skupiają pracowników wokół konkretnego tematu. ABLE działa w firmie na rzecz promowania świadomości wokół szeroko rozumianej niepełnosprawności. Posiada ona swoje lokalne społeczności w wielu biurach na całym świecie. W Poznaniu działa od dwóch lat.
Jedną z dwóch „flagowych” inicjatyw ABLE jest właśnie Miesiąc Zdrowia Psychicznego. Przez kilka tygodni pracownicy mogą uczestniczyć w oferowanych globalnie tematycznych wykładach, warsztatach czy panelach dyskusyjnych.
– Sesje są na żywo, jednak z uwagi na różne strefy czasowe, w jakich pracujemy, często je nagrywamy i udostępniamy później – wyjaśnia Urszula Troć, Sr. HR Recruiter, która jest współkoordynatorką grupy ABLE. – Poza wydarzeniami oferowanymi globalnie mamy też szereg aktywności lokalnych, skrojonych na miarę potrzeb naszych pracowników w Polsce. Są to spotkania z psychologami, wykłady o wellbeingu, sesje jogi itp. Organizujemy je, korzystając zarówno z zasobów wewnętrznych, jak też zapraszając do współpracy ekspertów z zewnątrz. Przed pandemią większość wydarzeń odbywała się stacjonarnie w naszym biurze (w sali konferencyjnej czy na siłowni), teraz wszystkie sesje oferowane są online.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"