Zakończyły się prace nad prezydenckim projektem ustawy, która ma wzmocnić udział mieszkańców w działaniach samorządu. Wkrótce trafi ona do Sejmu.
Dzięki nowej ustawie mieszkańcy mogliby mieć większy wpływ na decyzje w mieście, gminie poprzez takie mechanizmy, jak: konsultacje, wysłuchania i zapytania obywatelskie oraz inicjatywę uchwałodawczą. Samorządy obawiają się jednak, że mieszkańcy mogą wykorzystywać tę ustawę do realizowania własnych celów, a nie celów gminy.
Z kolei w ocenie Mariusza Poznańskiego, przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP, projekt ustawy zawiera zapisy niekorzystne dla samorządu i w związku z tym Związek Gmin Wiejskich RP nie może wystawić mu pozytywnej opinii. Chodzi m.in. o utrudnienia dla mieszkańców gmin wiejskich, przed którymi staną mieszkańcy wsi, jeśli ustawa zostałaby uchwalona w obecnym ksztłacie. Na przykład spowoduje to pomniejszenie roli zebrania wiejskiego, rady sołeckiej i sołtysa, a zwiększenie roli rady gminy i powiatu w zakresie odpowiedzialności za realizację budżetu - nie wpłynie to dobrze na czynne uczestnictwo mieszkańców w życiu całej gminy.
Źródło, Gazeta Prawna, 18 stycznia 2012 r.:
- T. Żółciak, Samorządowcy przestraszyli się własnych mieszkańców
- M. Poznański, Samorząd musi dbać o dobro mieszkańców