Pod koniec lutego w siedzibie FRSI odbyło się seminarium poświęcone prezentacjom. Dziś wszystkim obecnym i nieobecnym Monika Czaplicka podpowiada, jak przygotować się do prowadzenia interesującej i angażującej prezentacji.
Istnieją różne typy prezentacji. Mogą to być na przykład prezentacje typowo biznesowe, przedstawiające pomysł lub produkt. Inaczej tworzy się treść wystąpienia na konferencji, samodzielne prelekcje czy szkolenia. Jeszcze innym typem są szkolne referaty czy streszczenia. Istnieją jednak pewne cechy wspólne wszystkich typów prezentacji. Mając to na uwadze, opowiem o procesie przygotowań do nich.
Sekret udanej prezentacji. Zadaj odpowiednie pytania
Bardzo wiele czynników ma wpływ na sukces twojej prezentacji. Im więcej będziesz wiedzieć wcześniej, tym lepszą prezentację możesz przygotować. Niektóre mogą wydawać się banalnie oczywiste, ale uwierz mi, dlatego tak wiele osób kompletnie o nich zapomina.
- Jakiej wielkości jest sala? - to wpływa np. na wielkość czcionki używanej w prezentacji.
- Ile będzie osób? Kim są? Jaka może być ich wiedza na dany temat?
- Jaka jest ich motywacja do wysłuchania prezentacji? Czego chcą się dowiedzieć?
- Wszystkie kwestie techniczne: czy będzie laptop (PC czy Mac?), rzutnik, pilot, czy jest wymagany określony format prezentacji, czy będzie dostęp do WiFi (chociaż zawsze polecam mieć prezentację na dysku przenośnym ze wszystkimi materiałami, np. plikami video czy grafikami).
- Układ sali: czy dla prelegentów jest podwyższenie?
- Czy ekran stoi na podłodze, czy jest podwieszany na suficie?
- Czy na sali będzie jeden, czy wiele ekranów?
- Jaki kształt ma sala - podłużny, okrągły, nieregularny?
- Każda taka informacja pomaga lepiej przygotować materiały i sposób prowadzenia prezentacji. Jeśli uczestniczymy w cyklu prezentacji z innymi prelegentami, dobrze jest dowiedzieć się, o czym będą mówili. Dzięki temu można uniknąć powtórzeń, a czasem nawet nawiązać do treści przedstawianych przed nami czy tych, które widzów dopiero czekają.
Przed prezentacją wszystko dobrze przemyśl
Najpierw zastanów się, co chcesz powiedzieć. Miej na uwadze profil swoich słuchaczy. Jest szansa, że wtedy zapamiętają, to co chcesz im przekazać. Przygotuj najważniejsze elementy prezentacji w punktach lub jako storyboard (scenariusz) tak, aby plan przemawiał do twojej wyobraźni.
Przećwicz prezentację
Kiedy przygotujesz już prezentację, koniecznie ją przećwicz. Wiem, że wydaje się to mało ciekawe, ale umożliwi ci lepsze zapamiętanie materiału. Ograniczy czytanie slajdów oraz pozwoli przeliczyć czas. Poza tym, praktyka czyni mistrza. To oznacza również, że na miejsce prezentacji trzeba przyjść wcześniej i sprawdzić, czy wszystko działa. Pamiętaj, żeby mieć plan B na wypadek, gdyby jednak coś poszło nie po twojej myśli. Na przykład nie zadziałał komputer.
Nerwy to normalna rzecz
Wszyscy denerwujemy się przed wystąpieniami. Nawet ci, którzy robili to wiele razy. Ważne, żeby nie dać się sparaliżować przez strach i tremę. Jeśli przeraża cię myśl o wystąpieniu publicznym, spróbuj przedstawić swoją prezentację wcześniej przed kimś znajomym. Dobre słowo i wsparcie sprawi, że poczujesz się pewniej.
To, czy twoja prezentacja się uda, zależy w dużej mierze od tego, ile czasu poświęcisz na jej przygotowanie. Zatem nie oszczędzaj się, tylko zabieraj do roboty, a zobaczysz, że się opłaci.
Źródło: technologie.ngo.pl