Wiosną, latem i wczesną jesienią w wielu miejscach kraju odbywają się festyny, pikniki. Ten czas obfituje w różne lokalne wydarzenia, gdzie spotykamy też organizacje pozarządowe. Jest to okazja do prezentacji ich oferty i dyskusji o problemach bieżących.
Czasami takie imprezy mają na celu prezentację sektora społecznego, jak to było np. w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) 12 września 2009 r. Piknik społeczny został zorganizowany przez Urząd Miasta Tomaszowa, wystawcami były tomaszowskie organizacje. W jakim celu są organizowane podobne pikniki, festyny? Główny to promocja organizacji. Kutnowskie organizacje planujące swój piknik na 2 października 2009 r. uzasadniały jego potrzebę faktem, że o wielu działaniach nie mają gdzie opowiedzieć, nie mają okazji do prezentacji swojej oferty, na co dzień nie widać ich pracy. W związku z tym same zdecydowały się na ustawienie namiotów na rynku miejskim, na prezentowanie i opowiadanie o swoich działaniach.
Jak je finansować?
Czy takie działania może wspierać samorząd lokalny? Temat wart przemyślenia, ponieważ organizacje potrzebują spotkań, forów współpracy, wspólnych konferencji, nie tylko szkoleń. Szczególnie żywy to problem w miejscowościach mniejszych, powiatowych, gdzie struktura wspierania nie jest rozwinięta i gdzie pozornie komunikacja jest prostsza, ale brak jest forów inicjatyw pozarządowych – płaszczyzny dyskusji o bieżących problemach sektora. A i społeczność nie ma często świadomości, jak wygląda oferta organizacji.
W dużych miastach wydaje się to prostsze, choćby okazji do spotkań na szkoleniach i konferencjach wydaje się być więcej. Jednak mimo to warto myśleć o tworzeniu okazji do poświęcania tego czasu jedynie sektorowi.
Forma współpracy w programie współpracy
Tu powołam się na przykład Łodzi. W mieście tym zadanie to przez kilka lat nabrało określonego kształtu i ma stałą strukturę, widoczną w ogłoszeniu konkursu ofert na wspieranie realizacji zadania. Od kilku lat jest zlecane organizacjom pozarządowym i finansowane z budżetu miasta (w 2009 r. zabezpieczono na nie kwotę 12 000 zł). Konkurs ogłaszany jest na zorganizowanie konferencji dla min. 100 przedstawicieli łódzkich organizacji (…) obejmującej w szczególności:
Podobne zadanie mieści się w niefinansowych formach współpracy, gdzie wymienia się doroczną konferencję organizacji pozarządowych prezentującą organizacje, ich dorobek i najważniejsze problemy. Łódź na tle województwa jest wyjątkiem w zakresie promowania i prezentacji organizacji w formie konferencji, prezentacji stoiskowej itp. Łódzka konferencja odbywa się na przełomie listopada i grudnia, co uniemożliwia nadanie jej plenerowego charakteru. Do tej pory stoiska były umieszczane w holu Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkim Domu Kultury – miejscach ważnych i uczęszczanych.
Doświadczenia różnych miast (Tomaszów, Kutno) pokazują, że mechanizm jest podobny (stoiska i element seminaryjny), sprawdza się zarówno w dużym mieście, jak i mniejszym, zarówno latem, jak i zimą.
Miasto/gmina często wspiera imprezę organizacyjnie: użycza przestrzeni miejskiej, infrastruktury (Kutno), pomaga w promocji, jest organizatorem (Tomaszów). Łódź ma jeszcze element wspierający finansowo, co znacznie ułatwia organizację. Koniec lata to dobry moment, by zadbać o wpisanie tego zadania w program współpracy. To jedna z nielicznych okazji, by pokazywać społeczeństwu różnorodność sektora, jego potencjał i zasięg działania. Dla organizacji to okazja do spotkania i do świętowania. Dla samorządu to sposobność do poznania partnera i docenienia jego wkładu w realizację zadań publicznych.
PODSTAWA PRAWNA:
W programie współpracy z 2009 r. (uchwalanym na podstawie ustawy o pożytku) jednym z zadań wspieranych finansowo przez Miasto Łódź jest:
JOLANTA WOŹNICKA – od 10 lat związana z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi. Pomaga w nawiązywaniu partnerskich relacji w społecznościach lokalnych, pracuje przy projektach dotyczących ekonomii społecznej i edukacji środowiskowej. Z urodzenia animatorka społeczna. Od 2009 r. prezeska Centrum OPUS.