Aktualne, pełne i przejrzyste bazy danych NGOs to jedno z podstawowych narzędzi do efektywnej realizacji formy współpracy, o której mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Bazy danych nie tylko umożliwiają przepływ informacji pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi, służą wzmacnianiu procesu konsultacji, ale także pomagają obywatelom w dotarciu do organizacji.
Korzyści wynikające ze sprawnego przepływu informacji, możliwego w dużym stopniu dzięki aktualnym bazom danych, to m.in. szerokie upowszechnianie informacji na temat inicjatyw na danym terenie, oddziaływanie na większe grupy mieszkańców, podniesienie aktywności organizacji i włączanie mieszkańców w kluczowe dla danego terenu kwestie oraz lepsza, sprawniejsza, bardziej efektywna i przy okazji ekonomiczna komunikacja.
Dlatego podjęliśmy działania mające na celu zmianę obecnej sytuacji i zachęcamy organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego do analizy baz danych o NGOs na terenie swojego powiatu czy gminy. W przypadku istnienia w Samorządzie bazy danych zachęcamy do jej analizy i aktualizacji, a w przypadku braku - do jej utworzenia. W ramach projektu wypracowane zostały zasady oraz przykładowy, ustandaryzowany formularz zgłoszenia do bazy informacyjnej o NGOs. Dokonano także analizy obecnego stanu i formy baz danych w poszczególnych samorządach województwa zachodniopomorskiego. Dokumenty dostępne są na stronach internetowych obu partnerów – www.kcwis.org.pl oraz www.wws.wzp.pl.
Zasady tworzenia baz danych organizacji pozarządowych
…………………………………………………………………………..
Upowszechnianie tworzenia i funkcjonowania baz danych o organizacjach pozarządowych jest częścią projektu „Zachodniopomorskie w Sieci” realizowanego w partnerstwie przez Koszalińskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych oraz Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: strona KCWIS