Dlaczego wszyscy potrzebujemy Deklaracji Praw Chłopów?
15 listopada 2017 w Bukareszcie rozpoczyna się Publiczna Konferencja w sprawie przyjęcia przez ONZ Deklaracji Praw Chłopów i innych ludzi pracujących na obszarach wiejskich. Ten niezwykle ważny i mocny w diagnozie dokument jest wynikiem prac największego na świecie oddolnego ruchu społecznego - ruchu chłopskiego La Via Campesina (zrzeszającego ponad 200 mln osób), który przez niemal dwie dekady kolektywnie wypracowywał zapisy Deklaracji.
Organizatorem konferencji jest Eco Ruralis - rumuńska organizacja będąca członkiem La Via Campesina. Na miejscu obecna jest reprezentantka Lubelskiego Oddziału Ekolandu - Monika Styczek. Niestety, mimo zaproszeń wysłanych przez organizatorów nie ma tam przedstawicieli polskiego rządu.
Mimo że Polska nie uczestniczyła do tej pory w negocjacjach, dokument ma ogromne znaczenie dla naszego społeczeństwa. Polska, obok Rumunii i Włoch, jest jednym z trzech krajów w Europie, które mają największą ilość małych i średnich gospodarstw rolnych, wiele opartych na agroekologicznych metodach produkcji i lokalnych rynkach.
Dlaczego Chłopi a nie rolnicy?
W dyskursie społecznym wielu krajów pojęcie “chłopi” odeszło do lamusa, zastąpione wizerunkiem nowoczesnego rolnika pracującego fermie przemysłowej. Jednak przez tysiące lat to praca chłopów dostarczała plonów by karmić świat. Tak jest i teraz. Reprezentanci kultury chłopskiej - drobni rolnicy, osoby żyjące na wsi, rybacy - wszyscy oni upominają się o swoje prawa.
Dlaczego potrzebujemy wsparcia drobnych gospodarstw i chłopów?
Pomimo tego, że to duże gospodarstwa przemysłowe dostają największą pomoc publiczną i posiadają większość żyznych ziem uprawnych, to właśnie chłopi produkują dwie trzecie żywności konsumowanej przez społeczeństwa w UE. Robią to jednak w coraz trudniejszych warunkach. Pomoc publiczna w postaci dopłat, fuzje największych korporacji i nieuczciwe umowy handlowe prowadzą do spadku opłacalności produkcji chłopskiej. Niezrównoważone technologie i formy produkcji, takie jak GMO, przemysłowa produkcja zwierząt i monokultury, powodują pogłębianie problemu głodu, zanieczyszczenie środowiska, niszczenie lokalnych społeczności chłopskich.
Deklaracja Praw Chłopów oparta na koncepcji Suwerenności Żywnościowej zabezpiecza podstawowe prawa chłopów: do ziemi, do nasion i tradycyjnych sposobów produkcji, do zdrowego życia, do ustalania cen gwarantujących opłacalność produkcji, do różnorodności biologicznej, do ochrony środowiska, do zrzeszania się.
Prawdopodobnie już w styczniu 2018 roku dokument ten zostanie oddany do ostatecznego zatwierdzenia, zaś w czerwcu odbędzie się głosowanie ws. jego ratyfikacji.Uważamy że przy pomocy środków publicznych należy stworzyć programy edukacyjne, które upowszechniają treść Deklaracji i prawa, które gwarantuje. Odbiorcami działań powinny być instytucje państwowe, środowiska rolnicze, chłopskie, pracownicy sezonowi, zarówno obywatele polscy, jak i migranci w całym kraju.
Fragmenty Deklaracji
Chłop to mężczyzna lub kobieta mający specjalny związek z ziemią i naturą poprzez produkcję żywności lub/oraz innych produktów pochodzenia rolniczego. Chłopi w swojej pracy wchodzą w bezpośredni kontakt z ziemią, polegając przede wszystkim na zaangażowaniu rodziny i na innych małych formach organizacji pracy. Chłopi są osadzeni w lokalnych tradycjach, opiekują się lokalnym środowiskiem i skupiają na powiązaniu rolnictwa ze środowiskiem. Naruszanie Praw Chłopów
- Państwa zaniedbują sektor rolniczy, przez co chłopi nie otrzymują odpowiedniego wynagrodzenia za produkcję rolną
- Z korzyścią dla międzynarodowego kapitału i agrobiznesu promuje się uprawy monokulturowe, związane z produkcją biopaliw i innych produktów stosowanych w przemyśle; taka strategia ma druzgocący wpływ na środowisko naturalne, przede wszystkim na stan lasów i wód, oraz na społeczno-ekonomiczny wymiar życia chłopów
- Na terenach wiejskich nadal występuje praca niewolnicza, zmuszanie do pracy oraz przymusowa praca dzieci
- Chłopi utracili większość lokalnych nasion. Bioróżnorodność jest niszczona poprzez używanie nawozów chemicznych, nasion hybrydowych, oraz tworzonych przez międzynarodowe korporacje upraw modyfikowanych genetycznie
- Dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji na terenach wiejskich spada, a polityczna rola chłopów w społeczeństwie jest podważana.