X Ogólnopolskie Forum Pełnomocników jest okazją do wspólnej dyskusji o najistotniejszych obecnie wyzwaniach stojących przed środowiskiem pozarządowymi i samorządem terytorialnym oraz do poznania rozwiązań, jakie wypracowały liczne jednostki samorządu w Polsce w zakresie bieżącej, codziennej praktyki współpracy.
Zbigniew Wejcman, prezes Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, zaprasza na X OFP.
Dobra współpraca III sektora i jednostek samorządu terytorialnego jest przedmiotem licznych analiz i opracowań. W 2012, w oparciu o doświadczenie kilkuset samorządowców, liderów organizacji oraz badaczy, pod auspicjami ówczesnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, powstał nawet Model Współpracy, do którego odwołują się gminy, powiaty i województwa projektując swoje lokalne czy regionalne rozwiązania. Wymiana informacji, podnoszenie kompetencji i nabywanie wiedzy o udanych wdrożeniach w zakresie współpracy z sektorem pozarządowym jest w tym kontekście kluczowym dobrem dla przedstawicieli JST. Na szczęście reprezentanci urzędów jednostek samorządu terytorialnego mogą bezpośrednio uczestniczyć w takich wewnątrzśrodowiskowych dyskusjach, w tym w corocznym Ogólnopolskim Forum Pełnomocników.
Pełnomocnicy są osobami na co dzień pracującymi w JST, w których zakresie obowiązków mieści się koordynacja działań związanych ze współpracą jednostki z lokalnym III sektorem. Idea cyklicznych spotkań tego środowiska jest sukcesywnie realizowana przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT już od 2009 r., kiedy to Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – organizacja członkowska Sieci SPLOT – zorganizowało pierwsze w Polsce tego typu spotkanie.
CO WYDARZY SIĘ W TRAKCIE X OGÓLNOPOLSKIEGO FORUM PEŁNOMOCNIKÓW?
Wśród tematów, jakie przewinęły się przez kolejne Fora były m.in. takie kwestie, jak:
- nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
- nowelizacja ustawy Prawo o stowarzyszeniach
- szanse wdrożenia formuły rozliczania za rezultaty
- stosowanie Modelu Współpracy, korzyści i przykłady
- trudności w stosowaniu otwartych konkursów ofert
- najważniejsze wyzwania współpracy JST i III sektora
- uczestnictwo obywateli w zarządzaniu JST
- dialog obywatelski i społeczny na poziomie JST
Przygotowanie i prowadzenie większości sesji i warsztatów oddane jest samym pełnomocnikom, którzy wolontarystycznie poświęcają swój czas, aby zaprezentować pewne doświadczenia, poprowadzić dyskusję, zapisać konkluzje. Wkład pracy samorządowców w przebieg Forum jest bezdyskusyjną i niezwykle cenną wartością, na jakiej opiera się sukces tych ogólnopolskich spotkań.
Warto podkreślić, że kolejnych latach w spotkaniach pełnomocników uczestniczyli zaproszeni goście, a wśród nich m.in. premier Tadeusz Mazowiecki, Henryk Wujec z kancelarii Prezydenta RP, Marcin Wojdat – sekretarz m.st. Warszawy, Wojciech Kaczmarczyk z KPRM, czy jeden z liderów III sektora Kuba Wygnański. Były niezapomniane wystąpienia, słowa zachęty i podziękowania, wspólne zdjęcia i krótkie rozmowy w kuluarach.
W tym roku Sieć SPLOT oraz Urząd m.st. Warszawy zapraszają na X Ogólnopolskie Forum Pełnomocników jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski, które odbędzie się w Warszawie w dn. 7 września br. w WCIES przy ul. Starej 4.
Tegoroczne spotkanie koncentruje się wokół powstających rozwiązań mogących w przyszłości uzupełnić, a nawet zastąpić dotychczasowe modele finansowania realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Organizatorzy liczą też na zainteresowanie kwestiami partycypacji, w tym konsultacji z mieszkańcami, ponieważ pomijanie tego aspektu w pracy władz publicznych często wywołuje słuszny opór społeczny. Dyskutowana będzie również rola rodzącego się sektora społecznościowego, pozostającego poza nurtem organizacji pozarządowych, ale coraz ważniejszego partnera dla samorządu terytorialnego w Polsce. Jak zawsze też odbędzie się warsztat poświęcony codziennej praktyce współpracy – dotacjom, rozliczaniu i kontroli, wdrażaniu rzadziej spotykanych form współpracy finansowej i niefinansowej.
Planowane Forum będzie dziesiątym, jubileuszowym spotkaniem, organizatorzy liczą więc na obecność blisko 120 osób z urzędów gmin, powiatów i województw (ze względu na ograniczoną liczbę uczestników maks. 2 osoby z jednej JST). Forum organizowane jest we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy.
PROGRAM:
REJESTRACJA:
W celu rejestracji na Forum należy wypełnić formularz zgłoszeniowy w wersji online. Formularz zapisów dostępny jest pod adresem:
INFORMACJA O WYDARZENIU:
O udziale w Forum Pełnomocników decyduje kolejność zgłoszeń. Formularz zgłoszeń będzie aktywny do dnia 3 września, o ile limit uczestników nie zostanie wcześniej przekroczony.
Osoby zakwalifikowane do udziału w Forum Pełnomocników zostaną o tym poinformowane drogą meilową do dnia 4 września 2017r.
W przypadku pytań prosimy o kontakt meilowy lub telefoniczny.
Źródło: Materiał własny