Tylko 22% dorosłych Polaków zadeklarowało w badaniu Bilans Kapitału Ludzkiego, że w 2013 r. zamierza rozwijać swój potencjał zawodowy w jakiejkolwiek formie. To znacznie mniej niż w ubiegłym roku, kiedy 36% ankietowanych doskonaliło swoje umiejętności. Dla zdecydowanej większości z nich największą motywacją do podnoszenia kompetencji były wymogi związane z zajmowanym stanowiskiem i oczekiwania pracodawcy.
Uczymy się, bo chce tego pracodawca
W 2012 roku 36%, czyli prawie 9 mln dorosłych Polaków, rozwijało swój potencjał w jakiejkolwiek formie. Tradycyjnie, najczęściej doskonalili umiejętności pracujący i absolwenci studiów wyższych. Aż 37% Polaków nigdy nie uczestniczyło w szkoleniach, warsztatach, seminariach czy innych formach dokształcania. W ubiegłym roku około 3,6 miliona osób dorosłych (czyli 15%) zdecydowało się na udział w nieobowiązkowych kursach i szkoleniach. Około 5% ankietowanych (1,2 mln) uczestniczyło tylko w obowiązkowych szkoleniach BHP i przeciwpożarowych. Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2012 r. najliczniej uczyli się mieszkańcy województwa podlaskiego.
Jedynie 17% uczestniczących w szkoleniach opłacało je samodzielnie. W zdecydowanej większości przypadków kursy finansował pracodawca. Dla osób pracujących największą motywacją do uczenia się była chęć podnoszenia kompetencji potrzebnych w obecnym miejscu pracy (65%). Szczególnie widoczne było to wśród specjalistów i osób na kierowniczym stanowisku. Dla 40% ankietowanych impulsem do nauki był wymóg pracodawcy. Tylko 23% szkoliło się, by rozwijać własne zainteresowania. Zdecydowana większość Polaków, która nie dokształca się, nie widzi potrzeby doskonalenia swoich umiejętności.
Jakie szkolenia wybieramy
Źródło: Bilans Kapitału Ludzkiego - wspólny projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wywiady przeprowadzano od 22 lutego do 22 maja 2012 r.. Raport: „Kształcenie przez całe życie”.