Jeżeli zastanawialiście się, co wpływa na naszą produktywność w pracy, być może mamy na to doskonałą odpowiedź. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, które rzucają sporo światła na to, co rozprasza nas podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Wyniki przeprowadzonego przez Taskworld – platformę online służącą do zarządzania projektami – jasno wskazują na powód niskiej wydajności pracowników. W raporcie „2014 Productivity Impact Study” znajdziemy wyniki opracowane na podstawie zebranych online danych w okresie 21-27 lipca br. Ankiety przeprowadzono na grupie 1000 Amerykanów w wieku od 18 lat.
Niemal połowa badanych jasno wskazała, że negatywny wpływ na ich pracę mają współpracownicy, natomiast druga połowa zasygnalizowała, że ich opóźnienia w pracy wynikają z opóźnień i braku zorganizowania ich współpracowników.
"Wydajność współpracowników ma bezpośredni wpływ na ich własną produktywność i motywację. Jeżeli inni nie dotrzymują terminów i pozostają w tyle ze swoimi projektami, ich koledzy, których praca od tego zależy, tracą swoją produktywność", wyjaśnił Fred Mouawad, CEO Taskworld. Dodał również, że wszystko to działa w drugą stronę, a więc zorganizowanie i terminowość współpracowników motywująco wpływa na otoczenie.
Autorzy raportu wyraźnie wskazują na to, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak systematyki w badaniach dotyczących wydajności pracowników. Aż 61% badanych przyznało, że tego typu audyty przeprowadzane są jedynie raz do roku. Fred Mouwad podpowiada, że kluczem do rozwiązania problemów jest sprawne zarządzanie zespołami pracowników. Należy ustalić dobry plan, pozwalający na ulepszenie komunikacji, dostarczanie jasnych instrukcji i przejrzystych wymagań. Pomocne może być także wyeliminowanie niepotrzebnych spotkać, ciągnących się w nieskończoność korespondencji i wstrzymywania projektów, co automatycznie zaoszczędzi czas pracowników. Korzystnie na wydajność wpływa też systematyczne informowanie o postępach.
Pomocne w osiągnięciu tego celu mają być, według autorów, webowe platformy pozwalające na zarządzanie pracą zespołu. Systematycznie uzupełniane i redagowane, mogą znacząco przyczynić się do podniesienia efektywności pracowników oraz zwiększenia ich zadowolenia z wykonywanych zadań. Warto zastanowić się, czy sugerowany przez Mouwada system mógłby realnie przyczynić się do polepszenia jakości pracy chociażby w organizacjach pozarządowych, nie słynących raczej z korporacyjnych, sztywnych struktur zarządzania.
Źródło: Technologie.ngo.pl