Badania pokazują, że przemoc to wciąż bardzo powszechny problem w Polsce i nasze doświadczenie terapeutyczne to potwierdza. Często nawet jeśli chcielibyśmy zareagować, to nie wiemy jak. To okoliczności wspierające sprawców, nie ofiary.
Większość z nas doświadczyła w życiu przemocy. Dlaczego nie reagujemy?
Ponad połowa Polaków doświadczyła w swoim życiu jakiejś formy przemocy. Mimo tego 80% z nas nie reaguje, gdy widzi lub słyszy oznaki agresji. Obojętność wynika w dużym stopniu z niewiedzy, dlatego Fundacja rozpoczęła działania informacyjne i edukacyjne połączone z darmową pomocą psychologiczną i interwencjami kryzysowymi dla ofiar przemocy.
Zespół Fundacji, korzystając z doświadczenia zdobytego podczas wieloletniej pracy z rodzinami zagrożonymi i dotkniętymi przemocą, przygotował kompendium wiedzy na temat uwarunkowań przemocy i możliwości uzyskania pomocy.
Nie ma co się wtrącać?
"Badania pokazują, że przemoc to wciąż bardzo powszechny problem w Polsce i nasze doświadczenie terapeutyczne to potwierdza. Niestety, Polacy wciąż są przekonani, że to prywatna sprawa danej rodziny i nie ma co się wtrącać w cudze życie. Często nawet jeśli chcielibyśmy zareagować, to nie wiemy jak. To uwarunkowania wspierające sprawców, nie ofiary. W ich wyniku wiele osób doświadcza ogromnego cierpienia, które mogło zostać przerwane przez otoczenie na dużo wcześniejszym etapie. Dlatego przygotowaliśmy materiały, dzięki którym tłumaczymy podstawowe mechanizmy przemocy w rodzinie oraz pokazujemy możliwości działania." – mówi Anna Gierałtowska, Prezes Powiślańskiej Fundacji Społecznej, psychoterapeuta.
Jak reagować?
Ważne, żeby działać!
Jeśli słyszymy krzyki lub widzimy bicie, podejrzewamy, że w tej chwili dzieje się coś złego – jak najszybciej zadzwonić na policję i poprosić o interwencję – numery 997, 112. Można też poprosić o pomoc dzielnicowego.
Jeśli podejrzewamy, że ktoś w naszym otoczeniu jest ofiarą przemocy – porozmawiać z nim, wysłuchać go, zapewnić o swoim wsparciu i jego prawu do uzyskania pomocy. Pomóc znaleźć mu miejsce, gdzie może uzyskać pomoc – np. dzwoniąc na Niebieską Linię: 800 120 002 (całodobowo) lub do lokalnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Jeśli w Twojej rodzinie dzieje się coś złego, zgłoś się po bezpłatną pomoc w naszej Poradni Rodzinnej. Zadzwoń do nas: 22 627 07 25 i umów się na spotkanie.
Strona edukacyjna
Na stronie www.pfs.pl/przemoc można zapoznać się z informacjami: kogo może dotknąć przemoc, dlaczego nie reagujemy, jak klapsy wpływają na psychikę dziecka i jego relację z rodzicem, co można zrobić, gdy podejrzewamy, że dzieje się coś niedobrego, jak pandemia wpłynęła na przemoc domową, czy dlaczego stereotypy wciąż funkcjonujące w Polsce są tak szkodliwe. Treści edukacyjne przedstawione są w konkretny, zwięzły sposób, dostępny dla każdego.
Kampania obejmuje serię postów umieszczonych na profilu Fundacji na facebooku, ulotki i plakaty oraz podstronę edukacyjną https://www.pfs.pl/przemoc, a także konsultacje, wsparcie psychologiczne i interwencje kryzysowe dla ofiar przemocy.
Powiślańska Fundacja Społeczna od ponad 30 lat działa na rzecz osób zmarginalizowanych, najbiedniejszych dzieci z Powiśla. W Warszawie prowadzi Poradnię Rodzinną, w której bezpłatnie udziela pomocy psychologicznej ofiarom przemocy.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Powiślańska Fundacja Społeczna