Premierą raportu „Nowoczesne i odpowiedzialne samoleczenie w systemie ochrony zdrowia” pod redakcją naukową prof. Krzysztofa Krajewskiego-Siudy zainaugurowała kampanię społeczną „Zdrowo Zaangażowani” prowadzoną przez Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani. Celem projektu jest promowanie odpowiedzialnego i świadomego podejścia do samoleczenia.
– Światowe trendy pokazują, że nie ma odwrotu od samoleczenia. Starzenie się społeczeństwa powoduje spadek wydolności systemu ochrony zdrowia. Pacjenci w przypadku znanych sobie dolegliwości coraz częściej działają samodzielnie zamiast czekać na poradę lekarza – tłumaczy dr Anna Staniszewska, Prezes Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani. – Naszą ambicją jest zapewnienie wiedzy i narzędzi, by samoleczenie mogło być bezpieczne i odpowiedzialne.
Raport podejmuje zagadnienie odpowiedzialnego samoleczenia z perspektywy medycznej, społecznej i ekonomicznej. Ponadto zawiera prognozy dotyczące roli nowych technologii w codziennym dbaniu o zdrowie.
– Zdecydowana większość Polaków uważa, że odpowiedzialność za zdrowie spoczywa na nich samych – podkreśla dr Anna Staniszewska. – Liczne badania socjologiczne wskazują także, że zdrowie jest uznawane za jedną z najważniejszych wartości w życiu Polaków.
Nie dziwi w związku z tym fakt, że wielu Polaków próbuje samodzielnie diagnozować swój stan zdrowia na podstawie informacji znalezionych np. w internecie (choć raz w życiu dra Google’a odwiedziło ok. 90% internautów), zażywa leki w wypadku mniej poważnych dolegliwości bez konsultacji z lekarzem (dotyczy to ok. 50% populacji) oraz podejmuje inne działania mające na celu utrzymanie lub odzyskanie zdrowia.
Celem fundacji jest sprawić, aby osoby, które angażują się w swoje zdrowie stały się prawdziwie „Zdrowo Zaangażowane”, czyli np. czerpały wiedzę o własnym zdrowiu z wiarygodnych i aktualnych źródeł, prowadziły zdrowy styl życia, odpowiedzialnie i świadomie korzystały z leków bez recepty oraz innych preparatów medycznych, a także były partnerami dla personelu medycznego.
Należy pamiętać, że świadome i odpowiedzialne samoleczenie przynosi korzyści zarówno dla pacjenta, jak i całego systemu opieki zdrowotnej. Firma Sequence HC Partners oszacowała w 2014 roku bezpośrednie i pośrednie oszczędności budżetu państwa związane z samoleczeniem oraz wynikającą z niego mniejszą liczbą konsultacji lekarskich, a także zwolnień na łączną kwotę 4,4 mld zł rocznie. Wyliczono również, że budżet ochrony zdrowia byłby w stanie zyskać bezpośrednio ok. 600 mln zł rocznie, gdyby osoby chore niepotrzebujące porady lekarskiej praktykowały bezpieczne samoleczenie.