Radio Opole informuje o kontrowersjach, jakie wzbudza planowane przekształcenie Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Strzelcach Opolskich w spółdzielnie socjalną. Pracownicy PUKiMU - jak pisze Agnieszka Wawer-Krajewska na stronach Radia Opole - pracownicy boją się, że będą zarabiać mniej i stracą przywileje. Uspokajał ich Cezary Miżejewski, autor felietonów w portalu ekonomiaspoleczna.pl.
Cezary Miżejewski, ekspert w dziedzinie przedsiębiorczości społecznej zaproszony do wjaśnienia pracownikom PUKiMU konsekwencji przekształcenia przedsiębiorstwa w spółdzielnię socjalną tłumaczył, że spółdzielnię tworzyć będzie samorząd, a nie osoby prywatne, co - według Miżejewskiego - jest dużym plusem. - Jeżeli spółdzielnię tworzy samorząd, to daje pełną gwarancję, że takiej firmy potrzebuje - mówi Miżejewski.
Jan Dworaczek, kierownik Zieleni Miejskiej, która jest częścią PUKiMU, powiedział, że spotkanie z Miżejewskim nieco uspokoiło nastroje załogi, ale i tak pozostaje przekonanie, że szereg przywilejów, typu pożyczki mieszkaniowe czy wczasy dla pracowników, zostanie pracownikom odebranych w nowej strukturze.
Wiceburmistrz Maria Feliniak tłumaczy, że pomysł na przekształcenie przedsiębiorstwa w spółdzielnie był konsultowany ze specjalistami, spółdzielnią w Byczenie i w Bydgoszczy, którzy też tworzą spółdzielnię socjalną osób prawnych w związku z likwidacją z końcem tego roku przedsiębiorstw pomocniczych. Dodatkową zaletą spółdzielni socjalnej jest - zdaniem Marii Feliniak - możliwość ubiegania się o różnego rodzaju pomoc publiczną przysługującą tego typu przedsiębiorstwom.
Więcej o spółdzielniach socjalnych osób prawnych w felietonie Piotra Frączaka.
Źródło: Radio Opole