Co zrobić, żeby zasady przyznawania miejskich lokali organizacjom nie budziły wątpliwości – głos w trwającej w Toruniu dyskusji zabrała Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych i zaproponowała kilka rozwiązań dotyczących polityki lokalowej samorządu wobec NGO.
Federacja wystosowała swoje stanowisko z propozycją uregulowania spornej kwestii do miejskich włodarzy i toruńskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w dyskusję. W stanowisku znalazł się pomysł stworzenie „Zasad polityki lokalowej Gminy Miasta Toruń wobec organizacji pozarządowych”, jako elementu uchwalanego co roku „Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi”.
Opracowanie zasad jest jedyną szansą na zakończenie niejasności i nieporozumień, które co kilka miesięcy powracają w publicznej dyskusji o obowiązkach i oczekiwaniach samorządu i organizacji. Zarząd Federacji zaproponował, żeby zasady polityki lokalowej zapewniały równość traktowania wszystkich organizacji pozarządowych (bez względu na ich wielkość, doświadczenia czy dotychczasowe kontakty z miastem), dostępność poprzez konkursy ofert (z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych w komisjach konkursowych), w których oceniane będą plany wykorzystywania lokali, a stawki czynszu oraz upusty zostaną szczegółowo określone i upublicznione.