Zapytaliśmy stowarzyszenia i fundacje o to, kto jest odbiorcą ich działań. Przedstawiamy analizę ich odpowiedzi i zastanawiamy się, co mówi nam to o sektorze pozarządowym.
Przede wszystkim dzieci i młodzież
Zdecydowana większość organizacji pozarządowych jako odbiorców swoich działań wskazuje dzieci i młodzież. Na rzecz dzieci działa 32% stowarzyszeń i fundacji, młodzieży – 37%. Gdyby te kategorie potraktować łącznie, to okaże się, że dla dzieci lub młodzieży działa 48% organizacji.
Organizacje „dziecięce i młodzieżowe” zajmują się przede wszystkim sportem, turystyką, rekreacją i hobby (53% z nich prowadzi taką działalność). Drugim ważnym obszarem, w którym specjalizują się organizacje zaangażowane na rzecz dzieci lub młodzieży, jest edukacja i wychowanie (jako główne pole działań wymienia je 22% z nich). Mniej organizacji „dziecięcych i młodzieżowych” koncentruje swoje działania na kulturze i sztuce (9%), usługach socjalnych i pomocy społecznej (4%) oraz ochronie zdrowia (3%).
Lokalna społeczność
Do mieszkańców najbliższej okolicy swoje działania kieruje 13% stowarzyszeń i fundacji. W jakiej branży specjalizują się te organizacje? Najczęściej w obszarze sportu, turystyki, rekreacji i hobby (29%) oraz kultury i sztuki (26%). Na rozwoju lokalnym swoje działania koncentruje 16% organizacji kierujących swoje działania do lokalnej społeczności.
Skala działań tych organizacji jest raczej niewielka, niemal połowa (46%) organizacji kierujących swoją aktywność do lokalnej społeczności nie wychodzi ze swoimi działaniami poza skalę powiatu – działają w najbliższym sąsiedztwie, gminie lub powiecie. Jeśli spojrzymy na formy działań organizacji działających na rzecz lokalnej społeczności, okaże się, że zdecydowana większość z nich organizuje różnego rodzaju wydarzenia, np. festyny, zawody itp. – robi to 76% z nich.
Połowa organizacji deklarujących, że ich odbiorcami są mieszkańcy najbliższej okolicy prowadzi działania tylko na rzecz tej jednej grupy. Pozostałe działalność na rzecz lokalnej społeczności łączą najczęściej z aktywnością skierowaną do dzieci lub młodzieży oraz do seniorów.
Seniorzy
Działania skierowane do seniorów prowadzi 11% stowarzyszeń i fundacji. Ich głównym polem działania jest najczęściej sport, turystyka, rekreacja i hobby – w tym obszarze specjalizuje się 21% z nich. Podobnie często organizacje działające dla seniorów zajmują się kulturą i sztuką oraz edukacją i wychowaniem (po 20%). Dwa razy rzadziej organizacje podające za swych odbiorców seniorów koncentrują się na ochronie zdrowia czy usługach socjalnych lub pomocy społecznej. Okazuje się więc, że organizacje działające dla seniorów przede wszystkim ich aktywizują, a zdecydowanie rzadziej prowadzą skierowaną do nich działalność pomocową. Co więcej, główną formą ich aktywności jest organizowanie różnego typu wydarzeń – robi to 70% organizacji działających dla seniorów.
Spośród organizacji działających na rzecz seniorów jedna piąta deklaruje, że koncentruje się wyłącznie na tej grupie. Pozostałe, czyli 80% organizacji działających na rzecz seniorów, prowadzi też działania skierowane na innych odbiorców – najczęściej do dzieci i młodzieży oraz chorych i niepełnosprawnych.
Osoby z niepełnosprawnościami i chore
Działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami deklaruje 10% stowarzyszeń i fundacji, z kolei na rzecz osób chorych działa 4% organizacji. Jeśli potraktujemy te kategorie łącznie, okaże się, że 12% organizacji deklaruje działanie skierowane do osób chorych lub osób z niepełnosprawnościami. 27% z nich specjalizuje się w branży ochrony zdrowia, 24% w usługach socjalnych i pomocy społecznej. Są to organizacje działające na szeroką skalę, zdecydowana większość (67%) prowadzi działania o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim lub międzynarodowym.
Podobnie jak wszystkie organizacje „zdrowotne” i „socjalne” stowarzyszenia i fundacje działające dla osób chorych lub z niepełnosprawnościami są zamożniejsze oraz częściej zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę w porównaniu do reszty organizacji.
Co trzecia organizacja działająca na rzecz osób chorych lub z niepełnosprawnościami koncentruje się tylko i wyłącznie na tej grupie, pozostałe pracują przede wszystkim na rzecz z dzieci i młodzież, seniorów oraz rodzin i rodziców.
Innymi, już mniej licznymi, grupami odbiorców działań organizacji pozarządowych są rodziny i rodzice (na ich rzecz działa 7% stowarzyszeń i fundacji), szkoły i przedszkola (5%), organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne (5%), studenci (5%), kobiety (3%) oraz zwierzęta (2%).
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl
Zdecydowana większość organizacji pozarządowych jako odbiorców swoich działań wskazuje dzieci i młodzież. Działa dla nich aż 48% NGO!
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)