Fotografia, film animowany, film dokumentalny, warsztaty dźwięku i street artu - to działania, do których zostaną zaproszone dzieci z Ośrodka dla Uchodźców w Grotnikach (Gmina Zgierz). Projekt rozpoczął się w marcu i potrwa do września.
Ośrodek dla Uchodźców w Grotnikach działa od kilku lat, zgierskie Stowarzyszenie Tkalnia podejmowało na jego rzecz już kilka działań – głównie były to zbiórki niezbędnych rzeczy (ubrań, artykułów szkolnych), organizacja wycieczki z okazji Dnia Dziecka oraz pomoc dla poszczególnych rodzin w załatwianiu różnych formalności związanych z mieszkaniem w Polsce. Od dłuższego czasu organizacja starała się zorganizować działania animacyjne dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Ośrodka.
Dzięki dofinansowaniu z programu Młodzież w Działaniu do Ośrodka przyjadą animatorzy i animatorki, którzy zaproszą dzieci do udziału w warsztatach, które pozwolą im poznać miejsce w którym żyją, a także udokumentować własne doświadczenia – dziecka – uchodźcy. Dzieciaki przy wsparciu prowadzących stworzą film animowany, film dokumentalny, wystawę fotografii, a także mural. Wszystkie rezultaty ich pracy będzie można podziwiać w Grotnikach, a także w okolicznych szkołach do których zawita wystawa.
Dla dzieciaków z Ośrodka to okazja do ciekawego spędzenia czasu wolnego, być może odkrycia pasji i talentów, których wcześniej nikt u nich nie zauważył, ale Digi Lab to też coś więcej – zebranie historii dzieci, które znalazły się w wyjątkowym, często trudnym położeniu i przyczynek do dyskusji o edukacji do wielokulturowości w Polsce.
Projekt Digi Lab – opowieści wielokulturowych Grotnik jest sfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach Programu "Młodzież w działaniu"
Źródło: Stowarzyszenie Tkalnia